Iako se privremene krunice relativno kratko nose, najčešće 3-5 meseci, pitanja u vezi privremenih krunica su jedna od najčešćih koja čujemo.
U ovom tekstu nećemo se baviti slučajem kada se privremena krunica postavlja na jedan implant, već ćemo proceduri nadoknade jednog zuba posvetiti poseban blog. Kada se pacijenti interesuju za privremene krunice oni misle na privremene zube koje se dobijaju posle postavljanje ALL ON 6 rada, i to je tip privremenih krunica na koji se fokusiramo danas.
ALL ON 6 i ALL ON 4 radovi predstavljaju rešenja za situacije kada su pacijentu preostali zubi bili pred ispadanjem. Tada se preostali zubi vade i 4-6 implanta postavlja se na precizno definisanim lokacijama, kako bi ti implanti mogli kasnije da nose titanijusko-keramički rad od 12 ili više zuba po vilici. U okviru zahvata pacijent dobija privremeni rad odmah po postavljanju implanata, i to doslovno odmah, istog dana kada se ugrađuju implanti.
Iz tog razloga izraz „privremene krunice“ zato nije najprikladniji, jer nije reč o odvojenim krunicama, već o plastičnom radu u kome su svi zubi jedne vilice spojeni i tako se šrafe na četiri ili šest implanata u okviru ALL ON 6 ili ALL ON 4 rada. Iz tog razloga često se jednostavno kaže „priveremni zubi“, što je tačniji opis. Sa druge strane, ovaj rad zaista liči na keramičke krunice Hollywood smile rada, koje se postavljaju na obrušene zube i zato nije greška govoriti o privremenom radu kao o nekoj vrsti krunica. To je posebno tačno tokom prvih nekoliko meseci nošenje rada, jer tada privremeni zubi, budući da su novi, zaista izgledaju blistavo belo i dosta podsećaju na keramičke krunice. U stručnoj praksi više se koristi izraz „privremeni rad“, nego „privremene krunice“, međutim budući da se pacijenti češće raspituju za privremene krunice, u nastavku ćemo koristiti taj izraz.
Privremeni ALL ON 6 rad
Kao što smo napomenuli, privremene krunice koriste se za ALL ON 6 i ALL ON 4 rad. Moguće ih je koristiti i kada se ugrađuju pojedinačni implanti, recimo ako nekome nedostaje jedan zub, ali tada uglavnom nema potrebe za njima, jer kada pacijentu nedostaje jedan zub, to su obično bočni zubi. Uloga privremenih krunica je obezbeđivanje normalnog funkcionisanja i dobrog izgleda pacijenta tokom prvog perioda nakon ugradnje implanata, dok se implanti ne učvrste u vilici. Kada snimak pokaže da su se svi implanti integrisali u kost, privremeni rad se skida i zamenjuje se trajnim keramičkim radom.
Tipično vreme koje je potrebno da prođe da bismo se uverili da su se implanti integrisali u vilicu je tri meseca. Ako snimak pokaže da su implati čvrsto integrisani u kost, odmah se može pristupiti skidanju privremenih krunica i postavljanju definititivnog keramičkog rada na iste šrafove. Ukoliko pacijent ne može da dođe u Srbiji nakon tačno tri meseca privremeni rad se može nositi i duže, a tokom epidemije koronavirusa mnogi pacijenti nosili su privremene krunice i više od godinu dana.
Kada je održavanje u pitanju, privremeni zubi se održavaju na isti način kao stalni keramički rad koji se postavlja nakon njih. To podrazumeva pranje na sličan način kao što se peru prirodni zubi, idealno waterpik uređajem.
Privremeni zubi liče na prirodne zube za nijansu manje nego keramički. Međutim, oni daleko više liče na prirodne zube nego akrilatne proteze koje se noću skidaju. Postoje dva razloga za bolji izgled privremenih zuba od akrilatne proteze, iako su od istog materijala. Prvi je to što se privremeni zubi prave po istom modelu po kome će se praviti keramički rad, odnosno na daleko precizniji način nego akrilatne proteze. Privremeni zubi za zubara upravo predstavljaju način da se proveri kako će izgledati kasniji definitivni rad, i zato je važno da bude tako precizno izrađen. Drugi razlog za prednost privremenog rada u odnosu na protezu koja se skida je to što se kratko nosi i zato je praktično sve vreme nov, zbog čega i izgleda bolje od akrilatne proteze, koja neminovno vremenom žuti.
Lakoća postavljanja i uklanjanja privremenih krunica za ALL ON 6 rad je jedna od najvećih prednosti ovog rada. Kada se krunice postavljaju na obrušene zube za Hollywood smile rad, one se cementiraju, što znači da prilikom skidanja radi bilo kakve reparacije krunice moraju veoma pažljivo da se skidaju, a nekada je lakše zameniti krunicu nego je reparirati. Priveremeni rad se ne cementira, već se šrafi, na isti način kako i definitivni rad, tako da se za čas može skinuti ako ima potrebe, iako nije predviđen da ga pacijent sam skida. Šrafići su skriveni, a sistem šrafljenja na implante je bolji i zbog lakšeg pristupa samom implantu za slučaj da je potrebna intervencija na implantu a ne na krunicama. Zahvaljujući sistemu šrafljenja, ALL ON 6 pacijent dobija privremene krunice istog dana kada se ugrade implanti, odnosno kada se probudi iz anestezije već može da vidi svoj novi osmeh.
Privremene krunice nemaju alternativu, jednostavno jer nema drugog rešenja koje omogućava da pacijent odmah dobije neki oblik funkcionalnih zuba odmah po postavljanju implanata. Tako posmatrano, nema prednosti ili mana jer ih nemamo sa čime porediti. Međutim, možemo navesti nekoliko njihovih slabosti i nekoliko izrazitih prednosti. Jedna od slabosti je to što je nemoguće reći koliko će trajati. Može trajati nekoliko meseci ili preko dve godine, i dešava se da pacijenti previše odlaže povratak u Srbiiju kako bi dobili definitivni rad, jer im je prijatno sa privremenim radom i nemaju vremena, a onda im se desi da privremeni rad pukne. Druga slabost je to što se ipak vidi da je reč o plastičnom radu, jer neki pacijenti se nadaju da mogu momentalno dobiti keramički rad, ali to je nažalost nerealno, jer se implanti ne smeju odmah opteretiti. Najveća prednost je to što je privremeni rad deo ALL ON 6 rada, odnosno ne doplaćuje se, kao kod nekih zubara. Druga velika prednost je to što je moguće realizovati privremene krunice u bilo kojoj nijansi bele, tako da na osnovu iskustva sa privremenim krunicama pacijent može da odabere boju definitivnog rada, da li želi malo tamnije, malo svetilije ili želi istu nijansu.
Materijal od koga se prave privremeni zubi je akrilna smola. To je materijal od koga se prave proteze, mostovi i sve vrste privremenih radova. Akrilna smola može se nijansirati po želji i veoma se lako oblikuje. Iako nisu od tako snažnog materijala kao definitivni keramički rad, privremene krunice su povezane šrafovima na implante, tako da je osećaj gotovo isti kao kasnije sa keramičkim radom. To je razlog zašto sam materijal nije tako bitan, jer sama činjenica da su zubi implantima povezani sa vilicom obezbeđuje da osećaj bude vrlo prirodan, bez obzira na materijal.
Privremene krunice jednostavno nemaju alternativu kada je u pitanju ALL ON 6 rad. Kada se pacijentu koji je već bio delimično bezub izvade svi preostali zubi i ugrade se implanti, pacijent mora da čeka tri meseca dok se implanti ne integrišu u vilicu, i tokom tog perioda on mora imati zube, pre svega zbog ishrane. Tokom tog perioda pacijent bi mogao teoretski da nosi i neku vrstu plastične proteze koja se skida, ali kada su već implanti na mestu, daleko je bolje postaviti privremen krunice koje se šrafe, odnosno privremeni zubi koji se neće skidati tokom ta tri meseca (ili nešto duže).
Kao što smo pomenuli, izgled sa privremenim krunicama je veoma dobar. Većina pacijenata koji su dobili privremene krunice kaže nam da su im prijatelji pohvalili izgled, misleći da su oni već dobili stalni keramički rad. Izgled je svakako dovoljno dobar da pacijent može samouvereno da ulazi u sve socijalne interakcije, posebno ako se izgled sa privremenim krunicama poredi sa stanjem pre toga, a to su obično zubi po uznepredovalom paradentozom, uz nedostatak više zuba. Kada je osećaj u pitanju, možemo reći da je osećaj prilikom govora i zagrižaja 90% isti kao sa prirodnim zubima, ali je osećaj na dodir jezikom ili kontakta dve vilice drugačiji od prirodnog, jer je reč o plastici. Kada kasnije pacijent dobije keramički rad, tada će i taj drugi aspekt postati identičan ili skoro identičan kao sa prirodnim zubima.
Pacijent sa privremenim krunicama može jesti sve sem najtvrđe hrane, kao što su recimo bademi. U poređenju sa situacijom pre dobijanja privremenog rada pacijent može daleko više da uživa u hrani. Održavanje higijene je lako, gotovo isto kao pranje prirodnih zuba. Preporučujemo nabavku Waterpik uređajaj za pranje zuba mlazom vode, koji će pacijent svakako koristiti kasnije kada dobije keramički rad, a period sa privremenim krunicama može koristiti za vežbu sa Waterpik uređajem.
Minimalno vreme je tri meseca, koliko je potrebno da se kod većine pacijenata implanti učvrste u vilici. Taj period može biti duži ako je vilica slabija, ali u tom slučaju se umesto ALL ON 6 rada može koristiti ALL ON 4 rad, tako da u praksi retko ima potrebe za nošenjem privremenih krunica znatno duže od tri meseca. Definitivni rad biće gotov i pre isteka tri meseca, odnosno on čeka pacijetna spreman i postavlja se kada se pokaže da su implanti spremni da prihvate opterećenje.
Rizika apsolutno nema, budući da pacijenti čije zdravstveno stanje nije zadovoljavajuće neće ući u proceduru za ALL ON 6 rad, pa samim time neće dobiti ni privremeni rad. Tu su misli na hronične bolesti koje čini bilo kakav operativni zahvat rizičnim, jer vađenje zuba i postavljanje implanata spada u oralnu hirurgiju. Postoje minimalne šanse, oko 1% da se implanti ne integrišu u kost, ali to predstavlja problem za kompletan ALL ON 6 rad ne samo za privremeni deo. U tom slučaju pacijent je pokriven garancijom. Druge komplikacije nisu moguće, ako izuzmemo pucanje rada do koga može doći ako se nosi višestruko duže nego što je propisano.
Ovde treba pomenuti da nije retkost da pacijenti nose privremeni rad daleko duže nego što im savetujemo, iako su već platili definitivni rad, a to je najčešće slučaj kada žive u inostranstvu. Rekord za trajanje privremenog rada u našoj ordinaciji je tri godine, a kada je konačno skinut rad je i dalje bio kompletan (pacijent je bio sprečen da dođe zbog svoje bolesti i kasnije zbog pandemije).
U nekim zapadanim zemljama zubari reklamiraju privremeni rad kao vrstu definitivnog rada, jer znaju da pacijenti nemaju više desetina hiljada evra/dolara, koliko tamo košta titanijumsko-keramičko rešenje. To samo govori koliko privremeni zubi mogu biti trajni u mnogim situacijama, ali u našoj praksi on se nosi samo koliko je neophodno, između ostalog i jer je ALL ON 6 rad 4-6 puta povoljniji u Srbiji nego na zapadu.
Pacijent ne izvodi nikakva dodatna podešavanja nakon postavljanja privremenih krunica, odnosno sve probe obavljaju se u ordinaciji na dan postavljanja privremenog rada ili bilo kada naknadno ako pacijent oseti neku kakvu neprijatnost. Pacijent odmah po postavljanju privremenog rada može da oseti da li je pozicija dobra, jer kad je privremeni rad dobro postavljen osećaj treba da bude kako sa prirodnim zubima, a ako pacijent oseća i najmanju neprijatnost to znači da treba izvesti korekcije rada.
Kao što smo pomenuli, izuzetno su male šanse da se bilo šta dogodi sa privremenim radom tokom nekoliko meseci, koliko bi privremeni zubi trebali da se nosi. Ako iz nekog razloga pacijent rad nosi duže, a to je u 95% situacija jer pacijent odlaže dolazak po definitivni rad jer mu se dopada privremeni rad i ne žuri mu se, tada je moguće da dođe problema sa privremenim radom. U praksi se može dogoditi da plastika pukne na nekom mestu, ili da se olabavi veza između privremenog rada i implanata. U oba slučaja zubar će jednostavno zameniti privremene zube definitivnim radom, koji je posle tri meseca uvek spreman za pacijenta, tako da je svaki problem veoma lako prevazići. Problem je samo što će pacijent imati neprijatnosti dok ne stigne do naše ordinacije, posebno ako žiti u inostranstvu, i zato ne savetujemo pacijentima koji ne mogu brzo da dođu do ordinacije ako iz nekih razloga privremeni rad nose duže nego što se preporučuje.