Zubne fasete ili viniri (eng. veneers) su tip nadogranje koji se postavlja samo sa prednje strane zuba, za razliku od krunica koje obavijaju ceo zub. Krunice se takođe mogu postavljati i na implante, dok se fasete postavljaju samo na prirodne zube.
Fasete se koriste u situacijama kada su zubi na broju, zdravi su i relativno su dobro poravnati, ali su neugledni jer su požuteli, okrnjeni ili su nejednake visine. Keramičke fasete koje se dodaju na zube cementiranjem čine da zubi izgledaju perfektno i da budu potpuno identični, pri čemu faseta nije samo estetski dodatak, već i ojačava zub i povećava njegovu funkcionalnost. U slučaju da zubi nisu poravnati, taj nedostatak otklanja se nošenjem proteze, nakon čega se nose fasete.
Zubne su fasete idealan stomatološki zahvat, jer podižu estetiku bez smanjivanja zubne supstance. Ipak, u realnosti je stanje pacijenata obično takvo da su zubima potrebe krunice pre nego fasete, jer da bi zub nosio fasetu on mora imati prognozu da će biti stabilan i zdrav godinama unapred, dok je za krunice dovoljan zdrav koren i samo deo zubne supstance.
Za fasete se koristi puna keramika, a da bi se faseta aplicirala na zub potrebno je brušenje manje od 0.5 milimatara. Iako se često reklamiraju no-prep viniri, istina je da svaka faseta zahteva minimalnu pripremu zuba, često samo 0.2mm po zubu. Cena zubnih faseta je 220 evra po faseti, što je nešto više od cene krunica, ali prednosti fasete nad krunicom su značajne, ne samo zbog očuvanja zubne supstance, već i zbog većeg komfora i lakše ugradnje.
Zubne fasete ili viniri (eng. veneers) su nadogradnja za prirodne, uglavnom zdrave zube, u vidu tankih pločica koje se postavljaju na prednju stranu zuba, radi unapređivanja izgleda, a delimično i funkcije zuba. Fasete su nastale u rano doba Holivuda kao metod za privremeno poboljšavanje izgleda zuba glumaca, a od 90-ih godina prošlog veka, sa dolaskom snažnih kompozitnih materijala, fasete su postale dobar izbor za otklanjanje mnogih nedostataka.
Materijal od koga se izrađuju fasete može biti kompozit ili keramika. Kompozitne fasete ne pružaju iste estetske rezultate kao keramičke fasete, zahtevaju češće korekcije i nemaju dug vek trajanja, dok njihova prednost leži u tome što su lakše i daleko jeftinije za izradu od keramičkih vinira. Sa druge strane, fasete od keramike predstavlajju najsavršenije i estetski najprihvatljivije rešenje za transformaciju izgleda prirodnih zuba, naravno u onim slučajevima kada su fasete rešenje koje predlaže zubar.
Ugradnja faseta po mnogo čemu je slična ugradnji krunica na zdravim zubima. Prvo se kreira model zuba, putem otiska ili 3D skeniranjem, zatim se zubi bruse, najčešće manje od 0.3 milimetra po zubu i potom pacijent dobija privremene fasete dok su stalne na izradi. U slučaju non-prep faseta ili kompozitnih faseta nema perioda nošenja privremenog rešenja jer pacijent odmah dobija fasetu ako je u pitanju kompozit, odnosno odlazi kući posle uzimanja otiska i dolazi na ugradnju kada su non-prep viniri gotovi. Viniri se cementiraju za zube (ili nanose u slojevima ako su kompozitni) i pacijent može normalno da obavlja sve funkcije već od momenta ugradnje.
Cena faseta je za 10% viša u odnosu na bezmetalne krunice, ali je procedura manje invazivna i čuva prirodne zube. Za Hollywood smile uglavnom se koristi 20 faseta.
Da li je moguće ugraditi samo nekoliko faseta na prednjim zubima?
Moguće je ugraditi vinire i na samo jednom zubu, ali iako se boja može prilagoditi prirodnoj boji zuba stomatolozi savetuju, a pacijenti se često i odlučuju da se viniri ugrade na istom broju zuba i na gornjoj i na donjoj vilici.