Grana stomatologije koja se bavi ispravljanjem zuba i vilica naziva se ortopedija vilica, a osnovno sredstvo za postizanje pravilnog položaja zuba su fiksne proteze, odnosno fiksni ortodontski aparat. Pored fiksnih proteza, kojima ćemo sada posvetit pažnju, dva druga terapijska sredstva su mobilni aparati, namenjeni mlađoj deci i folije za ispravljanje zuba, namenje odraslima i svima koji ne žele da nose fiksne proteze.
Pacijenti mogu birati između četiri osnovna tipa fiksnih proteza, pri čemu sve proteze jednako dobro obavljaju svoju primarnu ulogu vraćanja zuba u pravilan položaj. Razlike su samo u izgledu proteze, njenoj udobnosti, intervalu između kontrola i vidljivosti proteze.
Oko tri četvrtine pacijenata odlučuje se za proteze sa metalnim bravicama i upravo se na ove proteze obično misli kada se govori o fiksnim protezama. Proteze sa metalnim bravicama ne sakrivaju da vlasnik nosi protezu – čak naprotiv, pacijent tokom svake kontrole, kada se menjaju bravice bira novu boju bravica, tako da tokom 12 meseci nošenja proteze može da promeni 12 boja. Ove proteze su najpovoljnije i odlične su za decu, koja vole bravice u boji, kao i za starije, koji vole svoju protezu i ne stide se da je pokažu.
Po principu rada ovaj tip proteza ne razlikuje se od proteza sa metalnim bravicama i razlika je samo u tome što je bravica prozirna, te je daleko teže uočiti da osoba nosi protezu. Proteza se ne vidi sem sa blizne manje od 1m, mada je i dalje relativno teško prikriti nošenje proteze zbog neminovne razlike u govoru. Čak i kada proteza nije vidljiva, posmatrač će uglavnom primetiti da postoji neka promena kod vlasnika proteze, čak i ako ne sluti da se reč o protezi. Safirne proteze su nešto skuplje od proteza sa metalnim bravicama i obično ih biraju pacijenti stariji od 25 godina.
Samoligirajuće bravice imaju drugačiji način delovanja od klasičnih bravica tj. proteza, jer se za vezu luka i bravice ne koriste gumice već klapna, tako da su trenje i gubitak sila manji nego kod klasičnih bravica. Samoligirajuće bravice u određenim slučajevima mogu skratiti tretman, a koliko je konkretan slučaj pogodan za samoligirajuću protezu i koliko bi takva proteza mogla skratiti tretman moguće je utvrditi već posle analize ortopan snimka i pregleda u ordinaciji. Pranje zuba je lakše kod samoligirajućih proteza, a dodatna prednost je i nešto ređa kontrola nego kod klasičnih proteza. Kao i klasične proteze, samoligirajuće proteze mogu imati metalne ili providne bravice. Samoligirajuća proteza je nešto skuplja od klasične proteze sa providnim bravicama, dok je samoligirajuća proteza sa providnim bravicama najskuplji tip proteze.
Mobilni aparat nose deca uzrasta između sedam i jedanaest godina. Funkcija proteze je ista kao kod fiksnih proteza, ali je oblik proteze prilagođen zubima koji rastu. Deca protezu nose najmanje četiri sata dnevno, kao i noću, tako da je ne moraju nositi u školi i skidaju je kada jedu, uz obavezno pranja zuba pre vraćanja proteze. Kao i fiksna proteza, nosi se najamanje 12 meseci, sem ako je dete bilo neodgovorno prema nošenju proteze, te se u tim slučajevima terapija ponavlja. Mobilni aparat je vidljiv i u određenoj meri otežava govor, mada se deca brzo navikavaju da razumljivo govore sa aparatom. Budući da se dečija vilica brzo razvija i posle jedne godine još nije postignut željeni cilj, potrebno je napraviti novi aparat, jer nakon jedne godine stari aparat više nije dovoljno veliki.