U prethodnom tekstu objasnili smo koje preduslove, kad je reč o stanju zuba, vilice i opštem zdravstvenom stanju mora da ispuni pacijent koji želi Hollywood smile. Kao što smo videli, Hollywood smile procedura primenjiva je praktično u svakom slučaju, samo što je složenost zahvata, kao i količina potrebnog materijala nekada veća a nekada manja. Sada ćemo predstaviti sam tok Hollywood smile procedure, od trenutka kada su se pacijent i lekar usaglasili oko broja krunica i implanata. Sve ostalo, poput boje krunica ili položaja implanata biće dogovoreno u prvoj fazi procedure. U ovoj fazi snima se serija profesionalnih fotografija i dogovaraju se oblik, dužina i boja budućih zuba shodno željama i mogućnostima pacijenta. U ovoj fazi postoji opcija i izrade kompletnog DSD protokola, ali u praksi DSD je retko neophodan u celosti, već samo elementi DSD protokola.
Proces planiranja položaja krunica ili faseta putem softvera, koji omogućava da se pre početka zahvata sagleda izgled završenog rada naziva se Digital Smile Design. Celokupan zahvat planira se i sprovodi u skladu sa DSD projektom, koji podrazumva 3D skeniranje vilice i fotografisanje lica pacijenta, kako bi, uz pomoć softvera, zubar i pacijent zajedno osmislili konačni izgled novih zuba i kako bi pacijent mogao da vidi kako će njegovi zubi i njegov osmeh izgledati kada Hollywood smile procedura bude okončana.
U osnovi DSD metode nalazi se softver koji analizira oblik lica, stanje zuba i desni, proporcije vilice i usta, kao i rad mišića, što omogućava da se unapred predvide rezultati svake predložene zubarske metode, kao i da se prikaže očekivani konačni rezultat, putem videa i 3D modela. Vizuelni model nije jedini način na koji se pacijentu prezentuje izgled završenog rada. DSD omogućava i da se izradi model zuba, onako kako će izgledati kada zahvat bude završen.
Kada govorimo o kompletnom digitalnom DSD protokolu, on još uvek nije razvijen na takvom nivou da može adekvantno rešiti većinu slučajeva. Još uvek postoje određeni problemi u samom softveru, 3D skeniranju lica, izradi privremenih modela i kasnijem kopiranju u definitivni model tj. definitivne zube. Shodno tome, mi se ne oslanjamo sasvim na DSD protokol već primenjujemo određene segmente DSD za koje znamo da će dati dobre rezultate.
Prvi dan procedure jedini je koji je naporan za pacijenta i tog dana obavlja se veliki deo posla. Ako je planiran Hollywod smile korišćenjem krunica i faseta, tog dana bruse se svi dogovoreni zubi, uzimaju se otisci i odmah se izrađuju privremene krunice.
Nakon ugrađivanje privremenih krunica, uglavnom nema potrebe da pacijent dolazi u ordinaciju i može mirno da čeka probu svojih zuba, što je uglavnom 10-ak dana od dana brušenja zuba. Za pacijente iz inostranstva može se sačekati i duže, ali nije preporučljivo
čekati duže od mesec dana sa privremenim zubima jer je to ipak privremena plastična zamena.
U slučaju kada je potrebno ugrađivati implante, procedura ima dve faze. Prva faza je ugradnja svih potrebnih i dogovorenih implanata. Ova faza se izvodi uz lokalnu anesteziju, a po potrebi se pacijentu daje i sedacija. U popodnevnim časovima
pacijent odlazi kući. Ovi pacijenti takođe dobijaju odmah po postavljanju implanata privremeno rešenje kako bi mogli da nastave sa redovnim životnim aktivnostima. Za par meseci od ugradnje implanata sledi gore pomenuta izrada krunica.
U nekim slučajevima, moguće je da će stomatolog i DSD softver predložiti nošenje fiksne proteze kako bi se zubi ispravili pre postavljanja krunica i faseta, čime se Hollywood smile procedura odlaže za godinu do dve, ali sa druge strane garantuje mnogo bolji rezultat. Ovo je često slučaj kada pacijent želi fasetama dobiti Hollywood smile ali zubi nisu poravnati pa bi bez nošenja fiksne proteze bilo potrebno invazivnije brušenje zuba.
Često se pre probe keramike primenjuje jedna od faza DSD protkola, a to je proba plastičnih modela tj. zuba koji se izrađuju po parametrima dogovorenim izmedju stomatologa i pacijenta tokom prve posete. To se primenjuje kod kompleksnih slučajeva kako bi se olakšala i skratila faza probe keramike jer je lakše korigovati plastiku nego kasnije keramiku. Ovako korigovani plastični modeli se kasnije kopira prilikom izrade definitivnih zuba.
Izrada krunica u CEREC mašini u našoj ordinaciji
Kada su krunice izrađene, ali ne i fanalizovane, pacijent dolazi ponovo u ordinaciju tri dana zaredom. Kod pacijenata koji nose implante, čeka se nekoliko meseci da implanti srastu sa vilicom. Pacijent prvo proba zubne krunice koje nisu sasvim završene. Ova proba je najvažnija, jer se na osnovu nje obavljaju potrebne korekcije,kao što je skraćenje i skidanje keramike. Ako je potrebno dodavanje na nekim mestima, u samoj ordinaciji se dodaje kompozitom a kasnije keramičar to kopira u laboratoriji dodavanjem keramike. Poželjno je da pacijenti budu maksimalno koncentrisani na ovoj probi kako bi sagledali sve aspekte novog osmeha i samog oblika krunica i boje zuba, dok su korekcije moguće. Ova proba se uglavnom odvija uz lokalnu anesteziju i pacijentu zbog toga može biti otežano da sasvim sagleda nove navlake, ali bez anestezije nije moguće probati zubne krunice. Ponekad je potrebno da pacijent dođe na još jednu, dodatnu probu, ali se to dogovora u zavisnosti od slučaja.
Hollywood smile, izrađen istovremeno za oba supružnika
Sutradan krunice stižu iz tehnike sa realizovanim korekcijama, glazirane, sjajne i spremne za cementiranje. U ovoj fazi se još jednom privremeno postavljaju krunice kako bi pacijent pre samog definitivnog cementiranja dao svoju saglasnost. Kada su krunice postavljene tj. cementirane, procedura je gotova i preostala je samo kontrola trećeg dana. Po potrebi, ta kontrola može se odgoditi nekoliko dana. U mnogim slučajevima, ako implanti ne moraju da se uključuju u plan terapije, kompletna Hollywood smile procedura može biti okončana za 15 dana, a u slučaju postavljanja implanata procedura traje četiri do pet meseci, jer se čeka oko tri ili četiri meseca za srastanje implanata sa vilicom.
Više o samoj proceduri postavljanja zubnih implanta možete pročitati u sekciji o zubnim implantima, na ovom linku.