Mehaničari nikada ne pišu o tome kako da vam se auto ne pokvari, niti personalni treneri pišu o tome kako da se ne ugojite. S druge strane, zubari ne prestaju da pričaju o preventivi i svemu onome što pacijent treba da uradi da NE BI DOŠAO KOD ZUBARA. Zubare zaista rastužuje loša oralna higijena, jer oni često bolje od pacijenta vide koliki je pacijent sebi problem napravio samo zato što mu je oralna higijena loša. Kako bismo novu godinu počeli s novim setom navika, spremili smo 25 saveta za savršenu oralnu higijenu. Pročitajte ove savete, sigurni smo da niste bili upoznati s barem dve trećine njih, iako svako misli da sve zna o zdravlju zuba.
01. Perite zube dva minuta, dva puta dnevno. Česta je greška prati zube samo pre spavanja, jer ujutru je izuzetno važno eliminisati bakterije iz usta. Noću su usta suva i bakterije se tada ubrzano razvijaju, tako da je zube potrebno prati barem ujutru i uveče, a idealno bi bilo da ih operete i posle ručka.
02. Ne ispirajte zube vodom odmah posle pranja. Idealno bi bilo da uopšte ne ispirate, već samo ispljunete pastu. Ako vam je to teško, uzmite malo vode, promešajte je u ustima s pastom i tada ispljunite. Cilj je da barem nešto fluora ostane na zubima, a ne da sve isperete vodom.
03. Menjajte četkice svaka tri meseca. Problem s menjanjem četkica je u tome što većina nas četkice doživljava kao „nove“ bar godinu dana. Stara četkica ne pere zube dobro, jer vlakna gube svoju gipkost. Zato stavite podsetnik da menjate četkicu na tri ili četiri meseca, a kada menjate svoju, promenite četkice i drugim članovima porodice.
04. Operite i jezik četkicom. Ovo stvarno nije teško, potrebno je samo 15-ak sekundi, a veoma je važno jer veliki broj bakterija nalazi utočište od pranja zuba na jeziku.
05.Ne trljajte prejako. Jače trljanje nije nadoknada za duže pranje zuba. Posebno nema efekta jako trljanje mekom četkicom, dok snažno trljanje tvrdom četkicom može biti opasno za desni. Tačno je da je bolje trljati malo jače nego preslabo, ali budući da je idealan pokret kružni, a ne gore-dole, prirodnije je trljati umerenom brzinom i snagom.
06.Koristite meku četkicu. Mekane četkice su najbolje jer su nežne za desni, a nema pravilnog pranja zuba bez prelaska preko ivice desni. Ako ste veoma vešti i precizni, možete koristiti i „medium“ četkicu, dok je „hard“ četkica dobro imati u rezervi za povremeno uklanjanje fleka na zubima, kao što su fleke od vina.
07.Obratite pažnju na veličinu glave četkice. Mnoge nove četkice imaju malu glavu, što nije praktično. Takođe, četkice s velikom glavom mogu biti nezgodne za temeljno pranje bočnih zuba. Pronađite veličinu koja vama odgovara i držite se nje.
08.Ne ustručavajte se koristiti specijalne zubne paste. Ako su vam zubi osetljivi ili vam je neprijatno koristiti standardne paste zbog povlačenja desni, koristite paste za osetljive zube jer ćete ih samo tako temeljno prati. Ako bolujete od parodontoze, koristite specijalizovane paste jer je dokazano da one imaju pozitivan efekat na tok bolesti.
09.Testirajte sredstva koja boje naslage na zubima. Tablete i rastvori koji boje naslage pomoći će vam da uvidite gde ne perete dobro i vrlo je zabavno probati ih.
10.Perite svoju četkicu. Nije dovoljno da samo isperete četkicu od paste. Operite je mlazom vruće vode i obavezno je ostavljajte u uspravnom položaju da se osuši. Poželjno je da u kupatilu ne bude visoka vlažnost vazduha.
11. Koristite konac jednom dnevno. Samo ako na koncu nikada ne ostaju tragovi hrane, možete to prorediti na dva ili tri puta nedeljno.
12. Korišćenje konca je najbolji način da procenite da li imate loš zadah. Ako osetite neprijatan miris na koncu kada ga izvučete sa tragovima hrane, to znači da se hrana dugo zadržava i da morate češće da ga koristite, kao i da uključite sredstvo za ispiranje usta u rutinu.
13. Eksperimentišite sa različitim vrstama konca. Osobama sa parodontalnim džepovima više odgovara deblji konac, dok će onima sa minimalnim razmacima između zuba i desni odgovarati tanak konac. Postoje i razne varijante između ova dva tipa, pa probajte nekoliko dok ne nađete najpogodniji.
14. Koristite interdentalne četkice ako vam konac nije praktičan ili nemate strpljenja za njegovo korišćenje. Birajte četkice najmanjeg mogućeg prečnika koje mogu ukloniti sve naslage, ali izbegavajte one koje se teško uvlače između zuba. Upotrebljavajte ih onoliko često koliko je potrebno da uglavnom ne ostaju tragovi hrane na njima. Vrlo su praktične za nošenje i brzo korišćenje, čak praktičnije od konca.
15. Koristite sredstva za ispiranje usta često, ali ne stalno. Idealno je 2-3 puta nedeljno, uz povremene jednomesečne pauze. Upotrebljavajte ih češće ako dobijate zadah par sati nakon pranja zuba, ali samo povremeno ako zadah nikada ne primećujete. Ne preporučuje se stalna upotreba jer sredstva mogu uništiti i korisne bakterije. Izbegavajte sredstva sa alkoholom – njihova povezanost sa rakom usta nije dokazana, ali se smatraju agresivnijim.
16. Temeljno mućkajte sredstvo za ispiranje. Ono je efikasno samo ako se snažno mućka tridesetak sekundi, kako bi dospelo do svih površina u ustima.
17. Šta raditi kad ne možete oprati zube? Ako posle obroka ne možete oprati zube – recimo na poslu – koristite žvake bez šećera ili malu količinu sredstva za ispiranje. Konac ili interdentalne četkice su takođe dobra zamena, posebno ako vam hrana često zapada između zuba, ali izbegavajte čačkalice jer mogu povrediti desni.
18. Ispirajte usta vodom posle obroka kada niste u mogućnosti da operete zube. Ovaj mali ritual pomoći će da uklonite ostatke hrane i smanjite kiselost u ustima.
19. Ako ste stariji od 40 godina, pazite da vam usta ne budu suva. Suva usta su idealno mesto za razvoj bakterija. Pijte vodu, žvaćite žvake i izbegavajte duvan.
20. Izbegavajte disanje na usta jer ono unosi zagađivače i dodatno isušuje usta.
21. Kako izbeći štetne efekte hrane i pića? Gazirana pića pijte na slamčicu. Operite zube posle konzumiranja slatkiša kad god je moguće. Izbegavajte stalno grickanje – mikrobiom u ustima mora imati vreme za oporavak između obroka.
22. Koja hrana je dobra za zube? Najvažniji su vitamini C i D – vitamin C za zdrave desni, a vitamin D za apsorpciju kalcijuma. Integralne žitarice bogate su mikronutrijentima, uključujući kalcijum. Kada god možete, birajte zamene za šećer.
23. Isprobajte električnu četkicu. Pravilno pranje električnom četkicom je efikasnije od obične četkice. Ako možete, uložite u ultrazvučne četkice za još bolji učinak.
24. Nabavite oralni irigator. Nijedna metoda ne pruža tako temeljnu higijenu kao oralni irigator, poznat i kao oralni tuš. Više o njegovim prednostima pročitajte u našem blogu.
25. Tehnologija kao pomoćnik: Koristite aplikacije za podsećanje na zamenu četkice ili termine kod stomatologa. Pametne četkice i sterilizatori su korisni gedžeti za dodatnu higijenu. Svako ulaganje u higijenu zuba višestruko se isplati – i zdravstveno i finansijski.