Zubne fasete ili viniri (eng. veneers) su nadogradnja za prirodne, uglavnom zdrave zube, u vidu tankih pločica koje se postavljaju na prednju stranu zuba, radi unapređivanja izgleda, a delimično i funkcije zuba. Fasete su nastale u rano doba Holivuda kao metod za privremeno poboljšavanje izgleda zuba glumaca, a od 90-ih godina prošlog veka, sa dolaskom snažnih kompozitnih materijala, fasete su postale dobar izbor za otklanjanje mnogih nedostataka.
– kada je zub istrošen ili okrnjen;
– kada postoji razmak između zuba;
– kada je zub požuteo ali se boja ne može korigovati izbeljivanjem;
– ako je položaj zuba nepravilan;
– kako bi se korigovala dužina zuba;
– kada se želi postići Hollywood smile, uz postavljanje na svim prednjim zubima.
Faseta je po mnogo čemu slična zubnoj krunici, u smislu da je reč o keramičkoj nadoknadi (u slučaju fasete, ona može biti i kompozitna) koja se postavlja nakon što se zub obrusi i kojom se izgled zuba dovodi do idealnog nivoa. Razlika u odnosu na krunicu je u tome što se faseta postavlja samo sa prednje strane zuba i što faseta čuva daleko više zubne supstance. I dok se krunica može postaviti na bilo kom mestu, bilo preko zuba, dela zuba,implanta ili u vidu mosta, situacije u kojima se može upotrebiti faseta su ređe, jer faseta zahteva očuvan zub. Faseta je snažna skoro koliko i krunica, iako je tanka samo 1-3 mm, jer su molekulske veze u cirkonijumu takvog tipa da je materijal izuzetno otporan na pritisak. Sa druge strane, materijal nije otporan na krivljenje i zato je veoma važno da se veza zuba i keramičke fasete (cementiranje) odigra u zoni gleđi zuba, i upravo zbog toga je neophodno određeno brušenje tj brušenje samo u gleđi. U slučaju veće nepravilnosti zuba, brušenjem ulazimo u zonu dentina, čime raste rizik za razcementiranje faseta.
Zubne fasete ne mogu zameniti fiksnu protezu kada je reč o korekciji položaja zuba, međutim postavljanje faseta posle nošenja proteze može dati odlične rezultate, jer proteza popravlja položaj a fasete zatim poboljšavaju izgled zuba. Fasete ne treba postavljati na zube koji imaju samo neznatne nedostatke jer pacijent više gubi nego što dobija u tom slučaju, budući da je za postavljanje faseta neophodno brušenje zuba i dugoročno je bolje imati zdrav zub sa očuvanom svom zubnom suspstancom nego zub pod fasetom, pogotovo ako je pacijent mlad.
Iako je određeno brušenje neophodno, viniri predstavljaju najmanje invazivnu metodu za promenu boje, oblika i položaja zuba. Zubi se bruse za oko 0.5mm, pri čemu uvek nastojimo da sačuvamo što više zubne gleđi, jer zubarski cement najbolje vezuje keramičku fasetu i zub ako postoji sloj gleđi.
Fasete spadaju u estestku i kozemetičku granu stomatologije pa stoga ne mogu rešavati većinu funkcionalnih problema. Neki od problema koji se mogu otklanjati fasetama su manje nepravilosti u zagrižaju, narušavanje zuba usled loših navika, manja izloženost korena zuba prilikom ranih faza povlačenja desni kao i ojačavanje zuba koji su imali karijes sa prednje strane.
U slučajevima kada su potrebne jedna ili dve fasete kako bi se ispravio izgled zuba koji odudara od ostatka vilice, važno je samo da taj zub bude dovoljno zdrav da može nositi fasetu, što je u praksi slučaj sa svakim zubom koji ima živ koren, ima sačuvanu većinu strukture i na kome je saniran karijes.
Set faseta
Kada se radi više faseta, bilo da je reč o Hollywood smile-u ili o nešto manje zahtevnom procesu poboljšavanja osmeha kombinovanjem faseta i izbeljivanja zuba, idealna ciljna grupa su pacijenti koji imaju sve zube, odnosno kod kojih ne postoje zubi koji već imaju navlake tj. krunice. U slučaju da nedostaje neki zub, na susednim zubima moraju se izraditi navalake i potom se izrađuje most. Na zubu koji je već obrušen za zubnu krunicu nije moguće naknadno izraditi zubnu fasetu, već samo novu krunicu. U praksi je često kombinovanje keramičkih faseta i zubnih krunica na zubima na kojima nije moguće izraditi fasete.