Pravilni, beli zubi dokazano čine sve društvene interakcije uspešnijim, od posla do traženja partnera. Čak i kada smo svesni tog faktora, pridajemo mu više značenja nego što mislimo.
O drugima umnogome sudimo po njihovim zubima. Istraživanja o percepciji osoba čiji su zubi beli i pravi došla su do iznenađujućih podataka, poput onog da ćemo za 73% pre poslušati savet nekoga kome su lepi zubi nego nekoga ko je ima skupe stvari, kao i da je bilo kakva mana sa zubima tri puta jači razlog da sa nekim ne izađemo na drugi dejt, nego ako saznamo da on/ona živi sa roditeljima.
Zašto se pacijenti odlučuju da potroše vreme i novac kako bi dobili novi osmeh, čak i kada su im prirodni zubi funkcionalni?
Ovde ne govorimo o pacijentima koji su morali da dobiju fiksni rad kao što je ALL ON 6, jer su počeli da gube zube, već o pacijentima koji su došli zbog estetike, što u većini slučajeva znači Hollywood smile rad, a ređe fasete ili kombinaciju fiksne proteze i izbeljivanja zuba.
Verovatno će vas iznenaditi da najčešći razlozi u praksi nisu želja za jačim samopouzdanjem, pritisak okoline ili težnja da se imitiraju poznati. Dva najčešća razloga su želja partnera, koji smatra da njegov izabranik zaslužuje bolje, kao i želja da se unapredi opšti izgled, ne zbog suprotnog pola, već zbog opšteg utiska koji pacijent želi da odaje.
Razlog zašto smo priču o uticaju izgleda zuba na druge osobe počeli motivacijama pacijenata je to što je finalni navedeni razlog ujedno i najbolji razlog. Ne znamo da li pacijenti koji dolaze da „srede zube“ unapred znaju koliko će pravilni, beli zubi uticati na uspeh u društvenim interakcijama, ali njihova intuicija da je to važno je više nego tačna, što ćemo demonstrirati kroz nekoliko podataka iz istraživanja.
Neka od prvih istraživanja o tome koliko savršeno beli zubi utiču na druge bavila su se reakcijom kolega na poslu. Odmah je uočena ogromna razlika u šansama kandidata koji imaju savršene zube u odnosu na one koji imaju prosečne ili ispodprosečne zube na razgovorima za posao. Tokom istraživanja poslodavci bi dobili biografije sa slikom velikog broja kandidata, pri čemu su među njima bili skriveni kandidati sa identičnim veštinama, između kojih je razlika bila samo u izgledu zuba. Kada je kasnije upoređeno koliko su uspeha imali ti kandidati, pokazalo se da su kandidati čiji su zubi beli i pravilni imali 45% bolje šanse da budu odabrani, pri čemu poslodavci nisu direktno svesni da im je to bio tako važan kriterijum.
Pokazano je da kolege na radnom mestu lakše i brže usvajaju sugestije osoba čiji su zubi beli i pravilni, odnosno da su beli zubi jedan od preduslova da neko bude tim lider. Slični rezultati dobijeni su i kada je unapređenje na poslu u pitanju, pri čemu su u slučaju unapređenja korišćeni realni podaci o stvarnim radnicima, koji su pokazali da osobe koje su visoke i imaju savršen osmeh daleko brže napreduju, a kada su žene u pitanju prednost je ako je pritom i plavuša.
Više istraživanje sprovedeno je i kada je u pitanju poželjnost osoba sa savršenim zubima i osoba sa prosečnim ili ispodprosečnim zubima za izlazak na sastanak i eventualnu vezu. Neka istraživanja koristila su realne dating platforme, u nekima su ispitanicima pokazivane fotografije, a rezultati su očekivani: osobe sa odličnim zubima imaju oko 70% bolje šanse, a velika razlika u odnosi na zaposlenje i napredovanje je u tome je što onaj koji ocenjuje drugu osobu svesno shvata važnost zuba. Dok pri procesu selekcije za posao ocenjivač smatra da je uzeo u obzir više faktora, a najviše stručnost i iskustvo (nije svestan važnosti koju daje zubima), na dejting plaftormama beli zubi nisu samo važni, oni su neophodan uslov. Čak 60% muškaraca i 70% žena koje koriste sajt match.com izjavljuju da im je izgled zuba najvažniji indikator kada razmišljaju da li bi želeli da upoznaju određenu osobu!
Evidentno je da osobe čiji zu zubi beli i pravi ostavljaju dobar utisak, ali naučnike je takođe interesovalo koje konkretno kvalitete pripisujemo osobama čiji su zubi lepi, odnosno zbog čega verujemo da ih treba zaposliti ili im dati unapređenje. Rezultati su više nego interesantni, jer se pokazalo da osim što im pripisujemo osobine kao što su muževnost/ženstvenost, vitalnost, odgovornost i brigu o sebi, što je sve osnovano, pripisujemo im i neke osobine za koje je teško zaključiti kakve veze imaju sa izgledom zuba. Istraživanja su pokazala da ćemo 73% radije prihvatiti savet osobe sa lepim osmehom, bez obzira u vezi čega je savet, kao i da smatramo da beli zubi čak i znak inteligencije. Pored toga, tu su i neke pretpostavke koje možemo delimično razumeti ali i dalje se ne mogu racionalno opravdati, kao na primer da podrazumevamo da osoba sa lepim zubima mora imati dobar posao ili biti uspešna i čak bogata. Praksa je pokazala da mnogi pacijenti uzimaju kredite da bi sredili zube, ili dugo skupljaju novac, dakle u realnosti veza sa novcem nije ni približno tako direktna.
Možda najzanimljivija pitanja iz istraživanja o važnosti lepih, belih zuba bila su ona koja su se ticala relativne važnosti lepih zuba u odnosu na druga materijalna i nematerijalna dobra. Ispitanici sa dejting platofrmi naveli su da je tri puta manji nedostatak ako neko živi sa roditeljima nego ako nema dobre zube, dok su sami ispitanici koji nemaju lepe zube gotovo bez izuzetka naveli da znaju da im nesavršen osmeh smanjuje šanse za pronalaženje posla, a posebno za napredovanje. Većina ispitanika navela je da bi se odrekla nečega važnog u životu, poput odlazaka na letovanja, ako bi nagrada bili beli zubi. To važi i za one koji već imaju savršen osmeh, jer i oni navode da bi se odrekli mnogih pogodnosti u životu, ali nikada svojih lepih zuba. Naravno, jedina stvar koje se ispitanici nikada ne bi odrekli, čak ni po cenu lepih zuba, jeste njihov mobilni telefon, dok sve drugo dolazi u obzir.
Samo desti deo sekunde dovoljan je da registrujemo kakve zube neko ima, pri čemu je to informacija koju zadržavamo, a posebno je dugo pamtimo ako neko ima lepe zube. Čak i ako smo nekoga videli u prolazu i ništa drugo nismo zapamtili, beli zubi će skoro uvek biti među onim detaljima kojih ćemo se prisetiti. Iako osobe koje srećemo prvo gledamo u oči, pa tak zatim u usta, oči ne odaju tako veliki broj informacija kao zubi i zato zubi predstavljaju najbolji izvor informacija koje možemo dobiti brzo. Samo manji deo populacije može da stekne neke informacije na osnovu letimičnog pregleda obuće i odeće neke osobe, ali svi smo uvežbani da izvučemo zaključke na osnovu osmeha. Prvi opšti zaključak o osobi donosimo posle oko tri sekunde, i to je zaključak kojeg ćemo se držati veoma dugo, sve dok dobro ne upoznamo osobu, a za tri sekunde veoma je teško primetiti bilo šta sem zuba i odeće, posebno ako je ponašanje formalno, tako da ne možemo suditi na osnovu ponašanja.
Mnogi evolucioni biolozi veruju da ljudi instiktivno razmatraju zube druge osobe, jer većina našeg instiktivnog ponašanja potiče iz perioda između pre 300.000 i pre 20.000 godina, kada nije bilo drugih indikatora o nekoj osobi osim fizičkog izgleda (pre složene odeće, složenog oružja ili nakita). Zubi su tada bili najbolji način da se proceni vitalnost druge osobe, posebno potencijalnog partnera, i to je vrlo verovatno razlog zašto smo i danas tako fokusirani na zube.
Podaci koje smo ovde naveli potiču iz veoma temeljnih istraživanja, objavljenih u prestižnim časopisima, i samo jedno od pet istraživanja iz kojih smo naveli podatke bilo je naručeno od kompanije koja je imala interes da rezultati pokažu važnost lepog osmeha. Međutim, to što su istraživanja bila metodološki korektna ne znači da se 100% mogu preneti u realan život, i zato bismo voleli nešto da kažemo o određenim ograničenjima, jer ne želimo da uveravamo pacijente da će njihovi životi postati savršeni čim ako su im zubi beli i pravi.
Kao stomatolozi, mi kompletne zubne radove vidimo pre svega kao način da se povrati funkcija vilice i zaustavi prodor bakterija u meka tkiva, a estetski momenat je sekundarna prednost, i zato uvek prvo procenjujemo zdravstvene potrebe.
Uporedimo dva slučaja:
(a) Pacijent živi sam, ne izlazi u društvo, i ne mari za estetiku, ali fiksni rad je potreban zbog stanje vilične kosti;
(b) Pacijent ima veliki broj socijalnih interakcija i želi visoku estetiku, ali sa medicinskog stanovišta keramičke krunice ili fasete mu nisu potrebne.
Za nas je uvek prvi slučaj veći prioritet, i tu ćemo učiniti sve da pacijentu predočimo zašto mu je potreban fiksni rad. U drugom slučaju ćemo naravno izaći u susret pacijentu, ali ćemo mu takođe predočiti da mu rad nije neophodan i da keramički rad zahteva održavanje, te da nije jednokratna investicija. Kada takav pacijent odluči da ipak odloži rad za još koju godinu, ne smatramo da smo na gubitku ni mi ni pacijent, upravo je ne možemo da merimo psihisocijalne faktore, već posmatramo samo zdravlje. Ovo objašnjavamo jer često je na samom pacijentu da odluči da li želi fiksni rad čak i ako mi procenimo da nije neophodan, jer samo pacijent može da zna koliko su njemu konkretno u životu potrebni perfektni beli zubi, a činjenica je da mnogima jesu.
Čak i kada se posmatra samo estetika, postoje neke situacije u kojima bolja estetika ne mora da se odrazi na uspeh u socijlanim interakcijama. Na primer, naši pacijenti iz Švajcarske i bogatijih delova Nemačke navode da u njihovim gradovima skoro svi već imaju savršen osmeh, odnosno u njihovim sredinama beli zubi su samo linija koja razdvaja one koji obavljaju najjednostavnije poslove od svih ostalih. U ovom slučaju beli zubi nisu više tako velika prednost, jednostavno jer ih svi imaju.
Drugo odstupanje, kada sve prednosti do kojih su istraživanja došla ne moraju biti tako izražene, može postojati kada je reč o mladom pacijentu (oko 30 godina), jer je tada pomalo čudno videti keramičke krunice na zubima pacijenta. Iako je osmeh takvog pacijenta savršeniji od osmeha vršljaka, u mladosti se više cene prirodni zubi u dobrom stanju. Naravno, ako su prirodni zubi loši, keramički rad je i u tom životnom dobu najbolje rešenje.
Treći izuzetak odnosi se na osobe koje su u toj meri uspešne i ne zavise od drugih, da im savršen osmeh nužno ne treba, odnosno mogu biti savršeno zadovoljne sa svojim prirodnim zubima, ako su oni u dobrom stanju. Primer su preduzetnici ili stručnjaci svih vrsta, dakle oni čije pojavljivanje u javnosti nije ključno za njihov posao i koji su već postigli zavidan uspeh, bez potrebe da ciljaju više ili da nekoga posebno impresioniraju. Ovo je kategorija koju je teško definisati, ali znamo da je prepoznamo kada je vidimo, bez obzira da li je reč o kolegi lekaru, treneru ili kompozitoru. Ukrartko, beli zubi su veliki plus u socijalnim interakcijama, ali to gubi smisao ako interakcije u koje neko ulazi nemaju baš nikakve veze sa lepom, već samo sa stručnošću ili talentom.
Stoga, možemo reći da pravilni, beli zubi donose direktnu korist svakome ko ima barem prosečan broj društvenih interakcija, posebno ako radi u kolektivu, a još više ako radi u velikom kolektivu u kome je moguće napredovanje. Izuzetnu prednost osetiće i sve osobe srednjih godina koje žele nekoga da upoznaju, kao i osobe koje imaju javne nastupe, makar i povremeno, i makar samo na društvenim mrežama. Najviše pozitivnih promena osetiće osobe između 35 i 55 godiina, posebno muškarci, jer stanje zuba u većoj meri uočavaju žene.
Naravno, ne možemo uraditi psihološki profil kako bi smo vam predočili koliku ćete promenu osetiti nakon dobijanja novog osmeha, ali vam već tokom jednog pregleda možemo reći koje je rešenje najbolje za vas, koji je tempo rada i koliko će vas rad koštati. Ako se odlučite za novi osmeh i budete naš pacijent biće nam veoma drago ako nam za 5-6 godina pošaljte mejl i opišete kako su novi beli zubi uticali na vaš život, a to se naravno odnosi i na sve naše stare pacijente, koji nam uvek mogu pisati na info@ordinacijacvejanovic.com.