Popravka zuba u trudnoći nije samo moguća, već je i poželjna, jer svaka upala i prisustvo bakterija u ustima majke može imate posledice po plod. Sa druge strane, sve stomatološke zahvate koji nisu hitni najbolje je odložiti za period posle trudnoće.
Postoje brojni mitovi vezani za zdravlje zuba kod trudnica, i to ne samo među ženama, već i među lekarima. Tako, mnogi pacijenti i lekari govore da zubi neminovno stradaju tokom trudnoće, makar i u maloj meri, a to govore na osnovu iskustva drugih žena u slučaju pacijentkinja i iskustva iz prakse u slučaju zubara. Međutim, istina je da trudnoća ni na koji način sama po sebi ne utične negativno na zdravlje zuba, već neki procesi tokom trudnoće, ako se na njih ne obrati pažnja, mogu negativno uticati na zdravlje zuba, pri čemu većina žena neće imati nijedan od tih problema. Vredi pomenuti i da postoji jedna mala komplikacija koja je zaista uzrokovana trudnoćom, odnosno hormonima, i pojavljuje se nasumično, a to je trudnički epulis, odnosno pojava zadebljanja na desnima koje lako krvare. Ovaj problem pogađa mali broj žena i gotovo uvek nestaje momentalno posle porođaja.
Neki od indirektnih problema koji se javljaju u trudnoći:
Šteta za zube koju donosi povraćanje: Iako kod većine trudnica period tokom kojeg dolazi do povraćanja hrane traje veoma kratko, važno je znati da povraćanje hrane dovodi u stomačnu kiselinu, koja je veoma štetna za zube. Stoga je veoma važno da posle povraćanja usta prvo dobro isperemo vodom, pa tek onda operemo zube, jer ako se odmah operu zubi, kiselina će biti preneta na sve zube. Posle povrćanja, a nakon što se usta isperu i zubi operu, preporučuje se korišćenje tečnosti za ispiranje usta sa fluorom.
Nagon za povraćanjem tokom pranja zuba: kod nekih trudnica pranje zuba, posebno pranje zadnjih zuba, budi u ranijim fazama trudnoće nagon za povraćanjem. U ovom slučaju preporučuje se pranje zadnjih zuba što manjom i što mekšom četkicom, ako je potrebno dečijom četkicom, što kod većine trudnica rešava problem.
Nedovoljno kalcijuma i vitamina D: Daleko je verovatnije da će zubi ostati zdravi tokom trudnoće ako trudnica unosi dovoljno kalcijuma i vitamina D. Kalcijum je veoma potreban jer nije neophodan samo majci, već i bebi za razvoj kostiku, dok vitamin D pomaže iskorišćavanje unetog kalcijuma. Najbolji izvor kalcijuma su mlečni proizvodi, dok vitamin D nalazimo u jajima, margarinu, ribi, čak i u običnom hlebu.
Karijes uzrokovan slatkišima: Ovo je već češći problem, mada je ujedno i najlakši za kontrolu, jer zahteva samo malo discipline. Povećani unos slatkiša u kombinaciji sa malo lošijom oralnom higijenom često dovodi do karijesa, a unos slatkiša takođe je loš i za zdravlje srca. Trudnicama koje primete da odjedanput jedu daleko više slatkiša savetujemo da ne drže slatkiše u stanu, već voće ili sušeno voće.
Kada je reč o klasičnim popravkama zuba, koje uključuju lokalnu anesteziju, uklanjanje karijesa i postavljanje plombe, videćemo da su ove popravke veoma važne, jer svaki karijes je izvor bakterija u usitma, a bakterije u ustima predstavljaju veliku opasnost za plod. Sama popravka zuba nije problematična ni iz jednog apspekta, kao ni lokalna anestezija. Međutim, kao što ćemo napomeniti kasnije, davanje lokalnih anestezija trudnici preporučuje se samo u drugom trimestru trudnoće.
Tokom trudnoće najvažnije je paziti da ne dođe do zapaljenja desni ili do prelaska zapaljenja desni u paradentozu. Iako ni paradentoza, a posebno zapaljenje desni, danas ne predstavljaju probleme za savremenu stomatologiju, izuzetno je važno da do njih ne dođe tokom trudnoće. Svaka osoba koja ima zapaljenje desni ili paradentozu, a to je verovatno polovina odraslih osoba, u ustima ima daleko više bakterija nego što imaju osobe sa zdravim zubima, kod kojih većina bakterija nestaje sa pranjem zuba. Osobe sa upalom desni i paradentozom mogu imati, osim većeg broja bakterija, i štetnije sojeve bakterija, a u slučaju paradentoze bakterijama je i lakše da uđu u krvotok. To su razlozi zašto je veoma važno izbeći pogoršanje upala za vreme trudnoće i zašto je važno odlaziti na redovne kontrole tokom trudnoće.
Najnovija istraživanja pokazuju da je 25-40% preranih porođaja uzrokovano prodorom patogena u matericu! Naravno, samo jedan deo tih slučajeva vezan je za prodor bakterija iz usta, ali dokazano je da postoji direktna veza između zapaljenja desni/paradentoze i preranih porođaja, odnosno postoji realna opasnost za dete.
Upale se mogu sanirati kombinacijom dubinskog čišćenja, ispiranja i boljeg pranja zuba, i zato se preporuka da trudnica odmah poseti zubara ako primeti da su joj desni crvenije nego ranije, a posebno u slučaju pojave krvi.
Bakterije u ustima su mnogobrojnije i kod osoba koje imaju aktivne karijese. Iako je u tom slučaju većina bakterija u samom zubu, njihovo broj je veći i u samim ustima kod osoba sa karijesom, zbog čega takođe postoji opasnost da će iz usta bakterije ući u krvotok. Imuni sistem trudnica je drugačiji u odnosu na period pre trudnoće, jer on mora proći određen modifikacije kako bi „tolerisao“ fetus, pa je zato imuni sistem manje strog prema stranim telima, što znači da su bakterije u krvotoku opasnije nego u redovnom režimu. Takođe, protok krvi je veći kod trudnica, i to je još jedan razlog zašto je svako zapaljenje, koje sa sobom nosi moguće prodiranje bakterija u krvotok, još opasnije.
Kao što smo već napomenuli, najvažnije pravilo kada je zdravlje zuba trudnica u pitanju glasi: Sve probleme treba momentalno rešavati, sve što nije hitno treba ostaviti za period posle porođaja.
Vađenje umnjaka svakako spada u prvi slučaj, odnosno to je zahvat koji se nikako ne sme odlagati. Zato je pogrešno postavljati pitanje: „Da li se može vaditi umnjak u trudnoći?“, u smislu prednosti i nedostataka vađenja umnjaka, jer ne postoje prednosti odlaganja vađenja umanjaka a umnjak koji raste izaziva bilo koji tip problema.
Umnjaci se pojavljuju oko dvadesete godine, a ponekad čak i sa 30 godina. Oko jedna četvrtina osoba dobija umnjake koji ne izazivaju nikakve probleme, odnosno u vilici ima dovoljno mesta za rast osmica, a zubi rastu pravilno, ne izazivajući infekcije okolnog tkiva. Kod najvećeg broja osoba umnjaci izazivaju određene probleme, i zato se preporučuje da se vade, pri čemu se ti problemi obično manifestuju postepeno, sa rastom umnjaka. Umnjaci mogu da izazovu brojne probleme, poput zapaljenja desni, karijesa ili oštećenja na susednim zubima, infekcija i cisti, a svi ovi problemi (sem oštećenja susednog zuba), su posebno opasni za trudnice.
Zbog postepenog izbijanja umnjaka, male su šanse da se problemi jave baš tokom trudnoće, tako da je veoma dobra ideja izvediti umnjake, u slučaju da su počeli da izbijaju, u periodu kada žene tek planira da zatrudni. Sledeća prilika je tokom same trudnoće, ali ne u prvom trimestru, već u drugom.
Sve invazivnije zubarske intervencije kod trudnica, kao što je vađenje zuba, preporučuju se upravo između četvrtog i šestog meseca. Prvi trimestar se ne preporučuje jer je tada plod veoma osetljiv, a treći trimestar se ne preporučuje jer se tada telo priprema za porođaj, odnosno zbog većeg protoka krvi u organizmu nije dobro obavljati intervencije koji će dovesti do krvarenja.
Pored vađenja umnjaka u trudnoći i korišćenja rendgena glave u trudnoći, anestezija je takođe postupak koji nije nimalo problematičan i nema razloga da trudnica ne prihvati lokalnu anesteziju prilikom zubarskih zahvata. To se ne odnosi na sedative ili intravensku sedaciju, koja se u trudnoći ne koristi, mada ima zubara koji tvrde da tvrde da je moguće koristiti sedative u nekim situacijama. Kada je reč o lokalnoj anesteziji, zubar će obično dati nešto manju količinu trudnici.
Lokalna anestezija, koja se daje injekcijom, ima najjači efekat na mestu aplikacije, odnosno u vilici, međutim manji deo anestetika će cirkulisati kraće vreme krvotokom. Iako teoretski postoji mogućnost da tragovi anestetika dođu do fetusa, sva istraživanja koja su poredila broj defekata kod dece majki koje su dobijale lokalnu anesteziju sa decom majki koje nisu dobijale anesteziju u trudnoći utvrdila su da lokalna anestezija ne predstavlja faktor rizika, odnosno da je potpuno bezbedna. Kao i u slučaju ostalih procedura, anestezija se preporučuje u drugom trimestru, a ne u prvom i trećem.
Snimanje zuba je još jedna tema o kojoj se često diskutuje kada je zdravlje zuba trudnica u pitanju. Kada je snimanje zuba u pitanju možemo da ponovimo iste savete koji se odnose i na vađenje umnjaka i anesteziju, odnosno da snimanje treba obaviti uvak kada je potrebno, a da se preporučuje drugi trimestar. Treba reći i da se drugi trimestar preporučuje ne zato što je to najbezbednije vreme da se primi minimalna doza zračenja, već je to termin koji je najbolji zbog hirurgije i zbog anestezije, pa će i zato i samo snimanje biti obavljeno u drugom trimestru. U slučaju da pacijentkinja poseduje relativno nov snimak, načinjen pre trudnoće, zubaru će u većini slučajeva biti dovoljan i taj snimak.
I dok se rendgen torzoa ne preporučuje u trudnoći, rendgen vilice je 99.9% bezbedan, jer je sva radijacija usmerena upravo u predeo glave. Pritom, noviji rendgen aparati emituju tako male doze zračenja da su one doslovno zanemarljive. Evo liste snage zračenja u poređenju sa zračenjem iz prirodne, iz koje vidimo da doza zračenja dentalng rendgena odgovara dozi prirodnog zračenja tokom 24 sata.
Koliko zrači rendgen:
Kao i kada je reč o lokalnoj anesteziji, teoretski je moguće da će zračenje imati negativni efekat na fetus, ali efekat tako malih doza je nemoguće tačno utvrdili, jer moguće je da će jedno od 100.000 ili jedno od milion dece imati posledice zbog zračenja glave majke, čak i ako opasnost postoji ona je statistički toliko mala da je eventualno postojanje opasnosti nemoguće dokazati.
Ubrzo posle porođaja, majka bi trebala da obavi sve stomatološke procedure koje su odlagane dok je bila trudna. Dok majka doji i dalje se ne sme davati sedacija, bilo pilulama ili intravenska.
Za kraj, žene treba da imaju na umu važnost uzimanja u obzir mogućnosti da su trudne pre svih većih zubarskih zahvata. Ukoliko ne koriste zaštitu i postoji bilo kakva mogućnost da su trudne, treba sačekati par nedelja kako bi se uradio test, a u našoj ordinaciji ćemo uvek izaći pacijentkinjama u susret i pomeriti ranije zakazene termine.