Strah od zubara, tačnije strah od zubarskih intervencija, je nešto sa čime se svakodnevno susrećemo u našoj ordinaciji. Veoma je malo onih koji potpuno relaksirani dolaze kod zubara, a kod svih ostalih razlika je samo u stepenu nervoze. Strah od zubara je najčešće je posledica traume iz detinjstva, iz vremena kada državni zubari nisu koristili anestezije, mada ima i brojnih drugih faktora koji mogu proizvesti izražen strah od zubara. U nekim slučajevima postoji i prava fobija od zubara, kada pacijenti neće da odu kod zubara čak i kada znaju da moraju što pre da odu za svoje dobro, i takvi pacijenti često dolaze tek kad ih neko od prijatelja ili članova porodice doslovno uvede u ordinaciju.
Nekada je taj strah tako veliki da pacijenti više godina izbegavaju dolazak kod zubara i trpe velike bolove, a čak i kada dođu u ordinaciju tu često nije kraj problemima. Ako je strah od zubara na tom nivou da ometa zahvat ili se vidno nepovoljno odražava na pacijenta, mora se naći alternativno rešenje za uspešno obavljanje zahvata jer uspraničeni pacijent može na mnogo načina da ugrozi svoje zdravlje i bezbednost.
U današnje vreme u našoj zubnoj ordinaciji se veoma uspešno borimo sa pomenutim strahovima. Zubna ordinacija Cvejanović svim svojim pacijentima koji se u većoj ili manjoj meri plaše stomatoloških intervencija nudi svesnu sedaciju. Sama sedacija omogućava uklanjanje straha, panike, osećaja nelagodnosti, smiruje pacijenta i ujedno omogućava stomatologu nesmetan rad. Zato, kada nas pacijenti pitaju za savet „Kako pobediti strah od zubara?“, naš odgovor je da za veće zahvata i ne moraju da se bore sa svojim strahom, jer mogu da budu pod sedacijom, dok će strah od rutinskih poseta zubaru nestati čim počnu redovno da dolaze i pronađu zubara koji im odgovara.
Svesna sedacija se primenjuje na dva načina. Prvi vid je oralna sedacija kojom prilikom pacijent pije 1-2 tablete koje će ga opustiti, umiriti i omogućiti lakši i njemu prijatniji rad.
Drugi vid sedacija intravenskim putem. Svesna sedacija intravenskim putem predstavlja metodu koja podrazumeva prisustvo anesteziologa i uglavnom se primenjuje kod većih hirurških i stomatoloskih zahvata koji mogu trajati nekoliko sati.
Intravenska sedacija je postupak koji počinje uzimanjem anamneze pacijenta, odnosno razgovorom anesteziologa i pacijenta o detaljnom zdravstvenom stanju pacijenta. Intravenskim putem pacijent se uvodi u sedaciju 10-15 minuta pre same hiruške intervencije. Pacijentu se zatim daje lokalna anestezija i započinje se intervencija. Pacijent je sve vreme u polu-svesnom tj. polu-budnom stanju. Polu-budno stanje je uvek preči izbor u odnosu na totalno uspavljivanje jer omogućava komunikaciju između pacjenta i stomatologa. Samo stanje pacijenta konstantno se prati, a prisutni anesteziolog sve vreme dozira količinu sedativa do kraja stomatološke intervencije.
Po zavšetku intervencije anesteziolog polako izvodi pacijenta iz sedacije. Pacijent se u većini slučajeva ne seća ničega i blago je dezorjentisan, mađutim drugih posledica nema. Pacijentu je uvek potrebna pratnja radi bezbednog odlaska iz ordinacije.
Cena intravenske sedacije je 700 evra.