Jedan od najvažnijih faktora za uspeh zahvata kada je u pitanju ugradnja implanata je količina vilične kosti i blizina važnih anatomskih struktura kao što su nervi i sinus. Da bi zubni implant imao perspektuvu da traje ceo život važno je da bude okružen sa svih strana adekvatnom masom kosti. Takođe je važno da sam zubni implant bude kvalitetno ugrađen i da njegova površina bude obrađena na najsavremeniji način. Premium brend proizvođači implanata na tom polju uvek su za korak ispred drugih jer ulažu znatna sredstva u razvoj novih tipova površina titanijumskih implanata.
Zašto je važna površina dentalnog implanta?
Razlog je relativno jednostavan – veza zubnog šrafa i vilične kosti je isključivo mehanička i zato je potrebna što veća kontaktna površina između njih. To se postiže mikrohrapavljenjem površine veštačkog šrafa i tretiranjem same površine dentalnog šrafa specijalnim tehnikama koje će stimulisati viličnu kost da što pre okruži zubni implant. Sam zubni implant jeste važan ali je takođe jako važan i odabir pravog abatmenta i zubne krunice jer će oni prenositi silu žvakanja na zubni implant, i u slučaju da dođe do problema oni se po pravilu pojavljuju baš na mestu spoja abatmenta i zubnog impalnta.
Međutim, jedan jako bitan faktor često se zanemaruje, a to je u kakvom stanju je organizam i da li je sposban da prihvati i integriše strano telo. U stručnim krugovima ova tema polako postaje dominantna, tako da očekujemo da ćemo uskoro moći sa vama da podelimo nova saznanja o konkretnim zdravstvenim faktorima koji utiču na uspešnost privatanja implanta. Načelno, postoji konsenzus o toma da je biološko stanje organizma jako važno kako bi se integracija zubnog šrafa odigrala uspešno. Najvažnije je stanje krvnih sudova jer su oni prvi koji treba da se obnove i da donesu sve gradivne elemente na mesto ugradnje veštačkog zuba. Čim je krvni sud oštećen, sužen ili je protok smanjen, samim tim je i sporije zasrastanje. Upravo je to razlog zašto se pušači smatraju rizičnijom grupom za ugradnju implanata od ostatka populacije.
Takođe je važan nivo lošeg holesterola (LDL- lipoprotein male gustine). Smatra se da povećan nivo LDL otežava sam proces zarastanja i integracije zubnog imlanta. Prisustvo vitamina D se takođe pokazalo kao veoma važan faktor za uspeh implantacije. Između ostaog, utvrđeno je da osobe koje pate od alergije bilo kog tipa često imaju snižen nivo vitamina D. Koncentraciju vitamina D i LDL holesterola bi zato trebalo korigovati pre operacije ali i održavati tokom života u granicama normale.
Sve ove parametre bi trebalo uzeti u obzir i po mogućnosti staviti pod kontrolu pre bilo kakvog implantolškog hirurškog zahvata, prvenstveno kod rizičnih grupa kao što su pušači, dijabetičari, gojazne osobe i srčani bolesnici.