Materijal od koga se izrađuju fasete može biti kompozit ili keramika. Kompozitne fasete ne pružaju iste estetske rezultate kao keramičke fasete, zahtevaju češće korekcije i nemaju dug vek trajanja, dok njihova prednost leži u tome što su lakše i daleko jeftinije za izradu od keramičkih vinira. Sa druge strane, fasete od keramike predstavlajju najsavršenije i estetski najprihvatljivije rešenje za transformaciju izgleda prirodnih zuba, naravno u onim slučajevima kada su fasete rešenje koje predlaže zubar.
Keramičke fasete su osnovni tip faseta, koje se koriste u 95% situacija. Keramičke fasete obuhvataju i tzv. no-prep vinire, što je samo marketinški naziv za savremene tanke keramičke fasete. Luminiri su još jedan marketinšli naziv za ovaj tip faseta, a naredna reč koja zbunjuje pacijente su „viniri“, što je samo drugi naziv za fasete generalno. Keramička faseta je tanka ljuspica od cirkonijuma, napravljena tako da se njena unutrašnja strana potpno nadoveže blago obrušeni zub, dok spoljašnja ima perfektan oblik, odnosno faseta ne prati nepravilnosti u obliku zuba. Fasete su izuzetno jake, iako su tanke, i mogu trajati preko 10 godina.
Velika prednost faseta u odnosu na krunice je to što se brusi do 0.2mm gleđi, dok je debljina gleđi 2-3mm, odnosno brusi se manje od 10%. Ovo mininalno brušenje je potrebno da bi se stvorila površina na koju faseta može da se zacementira, budući da je nemoguće cementirati fasetu na gladak zub čija je površina nepravilna. Keramičke fasete se najčešće koriste za prednje zube, pre svega jer su oni vidljivi a zatim i jer su prednji zubi zbog svog oblika pogodniji za fasete. Da se boja faseta ne bi razlikovala od boje bočnih zuba, koji mogu biti na momente vidljivi prilikom širokog osmehivanja, preporučuje se beljenje zuba.
Kompozitne fasete dobijaju se od istog materijala od koga se prave plombe, pri čemu nove vrste kompozita poseduju odlične fizičke i estetske karteristike. Kompozitne fasete mogu se postaviti direktno na zub, tako što se kompozit lagano nanosi i oblikuje ili se mogu kreirati u laboratoriji, poput keramičkih faseta i zatim postaviti na zube. Kada se faseta postavlja direktno na zub uglavnom je potrebna minimlana priprema zuba, tj. brušenje oko 0.1-0.2mm, kao i za keramičku fasetu, jer je potrebno obezbediti mesto za materijal i izbeći da nadoknada bude predebela, što je vidljiv nedostatak. Retki su slučajevi kada se može raditi kompozitna faseta bez brušenja zuba (non-prep).
U Ordinaciji Cvejanović kompozitne fasete tretiramo kao privremeno rešenje dok se ne steknu uslovi (najčešće finansijski) za keramičke fasete, jer se pre ili kasnije kompozitne fasete moraju zameniti ili novim kompozitnim ili definitivnim keramičkim fasetama.
Kompozitne fasete veoma su praktične za ispravljanje nedostatka na jednom ili dva zuba, i u tom slučaju zubar će pokušati da prilagodi boju zuba susednim zubima, međutim boja nikada ne može biti potpuno identična boji susednih zuba.
Kada pacijent želi da fasetama poboljša izgled svih prednjih zuba, to je takođe moguće postići kompozitnim fasetama, međutim budući da kompozitna faseta često zahteva korekcije sa vreme na na vreme, održavanje većeg broja kompozitnih faseta može biti naporno i iz tog razloga za kompletan rad fasetama uglavnom se koristi keramika.
Dok su kompozitne fasete tip nadogranje koji nije stalan u smislu estetike i oblika, mora se povremeno popravljati i može se veoma lako uklonoti, keramičke fasete su jedna od trajnih procedura. Kao i krunice, često traju i preko 10 godina, bez ikakve promene boje, sjaja i oblika same fasete.
Trajnost i postojanost je samo jedna od prednosti keramičkih faseta, jer jednako važan je njihov estetski potencijal, koji je izuzetan. Samo keramičkim fasetama može se izvršiti promena dužine i oblika zuba u takvoj meri da se postigne savršen osmeh. Keramička faseta se ne troši, tako da će izgledati isto i posle više godina, dok se odabirom boje može postići apsolutno prirodan izgled. Kada je reč o neophodnom brušenju zuba radi pripreme za postavljanje keramičkih faseta, deblljina sloja koji je potrebno obrusiti da bi se faseta savršeno vezala za zub je 0.2-0.3mm.
Takođe je veoma važno da se prilikom brušenja zuba ne ide dalje od gleđi, kako bi veza fasete i zuba bila dugoročno stabilna, što ponovo podvlači važnost pozicije zuba. Čim postoje veće nepravilnosti, moraju se više brusiti zubi kako bi se nepravilosti ispravile i tada se brušenjem ulazi u dentin, zbog čega veza slabi i može doći do pucanja fase. Iz tog razloga, ako nije protezom moguće popraviti položaj zuba, pacijentima preporučujemo navlake tj. krunice.
Fasete na svim prednjim zubima – finalni izgled
No-prep viniri tj. fasete su tip keramičkih faseta za koje nije potrebno brušenje zuba. Sa napretkom tehnologije sve su češći slučajevi kada se i ove izuzetno tanke fasete mogu postaviti na zub uz postizanje istog konačnog efekta kao kada je faseta „ušuškana“ u zub brušenjem. Odsustvo pripreme čuva zub i desni, a fasete koje su postaljene bez pripreme, prema nekim istraživanjima, čak i duže traju od faseta koje su postavljene na obrušen zub. Međutim, nisu česte situacije kada se non-prep viniri mogu koristi. Kada radimo sa sitnim zubima koji su razmaknuti moguće ih je uvećati bez brušenja, ali u većini slučajeva nije moguće raditi non-prer fasete jer su često neki zubi izbačeni i nepravilnog položaja, već ih je potrebno obrusiti kako bi ih doveli u idealan položaj. Takođe je veliko pitanje naleganja fasete na sam zub i kontakt sa desnima, odnosno potencijlano skupljanje hrane na mestu izmđu desni i fasete.
Luminiri su veoma tanke fasete, koje se ni po čemu ne razlikuju od drugih tankih faseta. To je marketinški naziv koji koristi kompanija iz Kalifornije, a njihovi proizvodi uglavnom se ne koriste u Srbiji, jer naše laboratorije svakodnevno proizvode jednako dobre fasete po daleko nižoj ceni, pa je tako cena fasete u ordinaciji Cvjejanović čak četiri puta niža od nabavne cene Lumineer faseta, iako ne postoje nikakve razlike. Na sajtu proizvođača može se pročitati da je i za ove fasete potrebno brušenje, što još jednom svedoči da ne postoje no-prep viniri, odnosno da je za svake fasete potrebna određena priprema.
Keramičke fasete
Cena kompozitnih faseta je 50 eur, dok je cena keramičke fasete 220 evra. Ako se uračunaju korekcije, kao i zamene novim kompozitnim fasetama na svakih godinu do dve, dobijamo da kompozitna faseta na duži rok košta skoro isto koliko i keramička. Jedino kada se kompozitna faseta tretira kao privremena, dok se ne prikupe sredstva za keramičke, ima smisla odabrati kompozitne fasete.
I dok postavljanje keramičkih faseta predstavlja relativno bitnu životnu odluku, jer se radi o znatnijem trošku i intervenciji koja je, iako u malom obimu, invazivna, postavljanje kompozitne fasete preporučujemo bez zadrške svakome ko poseduje neku nepravilnost zuba koja se ne može ispraviti protezom, jer je pacijent uvek na dobitku, uz minimalan trošak.