Folije za ispravljanje zuba su savremeno terapijsko sredstvo za otklanjanje manjih nepravilnosti u zagrižaju i položaju zuba. Providne folije za zube se izrađuju od plastike, veoma su tanke i potpuno providne. Nose na jednoj ili obe vilice, tokom noći i većeg dela dana. Tokom terapije pacijent menja nekoliko setova folija. Svaki set pomera zube malo bliže željenom položaju, a od kompleksnosti slučaja zavisi i broj setova koji će se nositi, pa samim tim i cena.
Digitalno skeniranje je tehnologija zaslužna za folije za ispravljanje zuba, jer se svaki set folija kreira na osnovu 3D snimka pozicije zuba i njihovog očekivanog pomeranja tokom terapije. Na početku terapije softver za projektovanje folija kreira animaciju koja prikazuje pomeranje zuba tokom vremena, a osim za kreiranje setova folija, ova animacija veoma je pogodna i jer prikazuje pacijentu šta može da očekuje ako bude revnosno nosio folije.
Prikaz faznog pomeranja zuba tokom nošenja folija za ispravljanje zuba
Folije za ispravljanje zuba namenjene su osobama koje ne žele da nose fiksne proteze jer ih smatraju neudobnim, ne žele da bude vidljivo da nose protezu ili žele da imaju mogućnost da skinu folije po potrebi, što je kod proteza nemoguće. Međutim, folijama nije moguće ispraviti veće nepravilnosti, tako da se folije savetuju pre svega osobama koje žele da smanje razmak između zuba i eliminišu manja ili srednja odstupanja u položaju zuba. Iz naše prakse utvrdili smo da se oko 50% slučajeva može rešiti folijama, dok pacijentima koji žele folije ali im je potrebnija fiksna proteza savetujemo nošenje safirne proteze, čije su bravice prozirne.
Često zubi nemaju na raspolaganju dovoljno mesta da dođu u pravilan položaj, zbog čega je potrebno suziti određene zube, što je proces koji nazivamo stripovanje zuba. On se obavlja na početku tretmana ili u određenom intervalu tokom terapije, što će prvobitni 3D model tačno definisati.
Pacijent providne folije za zube može skidati po želji, ali bi bilo idealno da se folije nose gotovo celog dana i cele noći, odnosno oko 20 sati dnevno. Skidaju se za vreme obroka, uz temeljno pranje pre vraćanja folije. Same folije su veoma udobne za nošenje. Gotovo je nemoguće primetiti da osoba sa kojom razgovarate nosi foliju, sem sa blizine manje od pola metra i pri dobrom osvetljenju. Za razliku od proteze, uticaj na govor je minimalan ili uopšte nema uticaja na govor.
Tehnički je moguće napraviti sve potrebne folije i unapred ih dati sve pacijentu, kako ne bi morao redovno da posećuje ordinaciju, međutim takva praksa može biti loša za pacijenta. Ako je potrebno u određenom momentu suziti neke zube, neophodno je da pacijent dođe u ordinaciju u pravom trenutku, a koji je to trenutak nemoguće je znati bez kontrola. Zato pacijentima koji nisu u prilici da redovno dolaze preporučujemo da dođu na smanjeni broj kontrola, na primer na ukupno dve kontrole u pravilnim razmacima.
Posle najmane godinu dana prelazi se na nošenje folija samo noću, a kod mlađih pacijenata nošenje folije često tada može i da stane. Sve zavisi koliko dugo su zubi bili u nepravilnom položaju i da li je vilična kost takva da će zubi težiti da se vrate u nepravilan položan. Zato, kada su pacijenti stariji od 30 godina, preporuka je da se folije nose što duže, samo tokom noći, čak i nekoliko godina, pri čemu nije nikakav problem ako pacijent sa vremena na vreme zaboravi da stavi foliju. Sve dok pacijent oseća prisitak kada stavi foliju to znači da zubi teže da se vrate u nepravilan položaj i da je nošenje folije potrebno, a što se duže folija nosi to će pritisak biti manji. Tako, najbitniji faktor koji određuje koliko se dugo nose folije za zube jeste upravo lakoća stavljanja folija: ako lako nalegne, folija se ne mora još dugo nositi, a ako se jedva navlači itekako ju je potrebno nositi.
Folije za zube mogu trajati godinama, ali i ako se polome, izrada nove folije nije skupa, a čak nije ni loše promeniti foliju posle oko dve godine, kako bi folija bolje odgovarala novom, ispravnijem obliku zuba. Jedina realna opasnost je upravo od lomljenja, jer mnogi pacijenti slučajno polome foliju dok je peru četkicom za zube. Folija ne može pući dok se stavlja ili skida sa zuba, iako se mnogim pacijentima čini da će se to dogoditi. Za održavanje folije za zube najvažnije je da se ona jednom dnevno dobro opere četkicom za zube (može i sa malo paste), sve dok ne postane ponovo potpuno prozirna, kao da je nova. Mlaka voda i dobro trljanje tvrdom četkicom pomoći će da dobro očistite foliju spolja i iznutra. Dok nosite foliju, važno je izbegavati vrela pića, a kada se folija ne nosi ona mora biti u kutijici, kako se ne bi polomila i kako bi se zaštitila od bakterija.