Folije za ispravljanje zuba su alternativa za klasične fiksne proteze, a njihove ključne prednosti su to što su daleko manje vidljive, lakše je održavanje oralne higijene, tretman je brži i zahtevaju manje poseta zubaru. Ordinacija Cvejanović pacijentima nudi ovaj inovativni tretman pored standardnih fiksnih proteza, međutim pre nego što se odlučite za folije pročitajte tekst u nastavku.
Ispravljanje zuba je spor ali efikasan proces, uspešan čak i kod starijih pacijenata. Za svega nekoliko nedelja pacijent se navikava na fiksnu protezu, čak do te mere da se neki pacijenti teško odvajaju od svojih proteza. Mladima danas nije neprijatno da nose protezu, a nošenje fiksne proteze postaje sve prihvaćenije i među mlađim odraslim osobama. Iako se ponekad može dogoditi da se žica otkači, potrebno je redovno dolaziti na zakazana podešavanja proteze i pranje zuba je nešto o čemu se mora voditi više računa, nošenje fiskne proteze realno ne komplikuje život. Za 90% pacijenata sve te male neprijatnosti postaju nebitne kada znaju da će jedna godna nošenja proteze obezbediti dugoročno lepe zube.
Međutim, za deo pacijenata fiksna proteza oduvek je prestavljala problem iz nekog razloga, iako pacijenti žarko žele da isprave zube. Neki se žale da ih proteza steže previše, neki se stide da govore ili da se osmehnu, neki smatraju da su prestari za protezu, neki mole da se proteza što pre skine… Bez obzira šta je razlog ili opravdanje, određeni deo pacijenata uradilo bi sve da izbegne nošenje fiksne proteze, a da ipak na neki način ispravi zube. To su pacijenti kojima su namenje folije za ispravljanje zuba, zamena za fiskne proteze koja u teoriji eliminiše sve neprijatnosti vezane za proteze. Pre nego što objasnimo u kojoj meri je to zaista tačno, prvo ćemo objasniti kako funkcionišu folije za ispravljanje zuba, poznate i po nazivu Invisalign, što je ime jednog od brendova folija, popularnog u SAD.
Folije za ispravljanje zuba koriste se već oko 20 godina, a u Srbiju su stigle oko 2015. godine. Ova tehnika postala je moguća tek sa razvojem kompjutera i razvojem kompjuterski vođene izrade plastičnih masa, jer za nju je ključna mogućnost da se stanje svake vilice između početnog (lošijeg) stanja i finalnog (poželjnog) stanja podeli na oko 15 međufaza, odnosno da se proces postepenog dolaska zuba „na mesto“ tačno predvidi. To je dalje omogućilo da se svih 15 folija po vilici izradi odjednom, tako da svaka odgovara položaju zuba u jednoj fazi, pri čemu pacijent na početku tretmana dobija ceo set.
Pacijent sam menja folije na dve sedmice, tako da su sa svakom novom folijom zubi malo ispravljeniji, a kada pacijent skine i poslednju foliju tretman je gotov! Pritom, nema više žica i bravica, folije su provide i teško uočljive, održavanje higijene je lakše nego sa fiksnom protezom, a tu su i druge prednosti koje smo već pomenuli. Folije su se pokazale veoma uspešnim, jer ih kompanije koje ih izrađuju mogu prodavati direktno pacijentima, putem interneta, a većina pacijenata tek prilikom čitanja uputstava u paketu sa folijama saznaje da ceo tretman mora da prati zubar i da spremanje zuba za sledeću foliju kod zubara nije ništa manje neprijatno nego podešavanje fiksne proteze.
Razlog komercijalnog uspeha leži u tome što se folije reklamiraju kao nevidljive, kao i to što pacijent pre nego što plati može da vidi animaciju u kojoj njegovi zubi dolaze svi na mesto. Ta animacija izrađuje se već dan nakon inicijalnog uzimanja otiska ili skeniranja i retko koji pacijent će odustati od zahvata kada dobije mejl sa animacijom u kojoj vidi kako njegov osmeh postaje savršen u nekoliko koraka. Marketinškim rečnikom, konverzija je 90%, odnosno skoro svako ko pokaže interesovanje odlučiće se za tretman nakon što vidi animaciju.
Takođe, poruka koja se šalje je ta da su vlasnici folija uspešni ljudi koji veoma brinu u svom izgledu i komforu, i koji ne bi pristali da im neko postavlja žice u ustima, što je jedan od najstarijih trikova u prodaji – ubediti kupca da on „zaslužuje“ taj proizvod i da su sve druge alternative nedovoljno dobre za njega. Ovaj veliki komercijalni uspeh donekle je opravdan uspešnošću folija, koja nije zanemarljiva i sada ćemo detaljno objasniti šta ove folije mogu i kakve su u poređenju sa standardnim protezama.
Folije za ispravljanje zuba mogu da isprave zube koji su malo izbačeni, malo zarotirani i druge najčešće probleme zbog kojih se nose proteze. Ipak, folije nikada ne preporučujemo pacijentima koji dolaze da se generalno raspitaju o protezama, jer je tretman klasičnim protezama za teže slučajeve efikasniji, pouzdaniji i ekonomičniji. Folije su tretman koji radimo po zahtevu, za pacijente koji eksplicitno žele folije i čije je stanje takvo da se može ispraviti folijama.
Zašto ne preporučujemo folije? Razlog je to što iz iskustva znamo da će većina pacijenata nositi folije manje od propisana 22 sata dnevno, čak i kada nas ubeđuju da ništa ne brinemo, jer su oni naravno odgovorne osobe.
Ako pacijent ne nosi folije tokom celog dana i noći, izuzev kada jede i pere zube, zubi se neće pomeriti onoliko koliko je simulacija predvidela, i kada prođe 15 dana pacijent neće biti spreman za novu foliju. To će zakomplikovati kompletan nastavak tretmana i proces će se uglavnom završiti na nezadovoljavajući način, iako je pacijent na početku bio potpuno ubeđen da će redovno nositi folije. Kada bi pacijenti bili odgovorniji, folije bi bile realnija alternativa za fiksne proteze, ali pacijenti često nisu ni svesnida ne nose proteze ceo dan, odnosno ono što se njima čini kao dva sata je zaista 4-5 sati, zatim zaboravljaju da ponesu folije kada odu negde, zaboravljaju da ih vrate posle jela, ponekad ih izgube i slično.
Razlog koji smo upravo naveli, odnosno nedoslednost vlasnika folija, verovatno ne bi bio dovoljan da zbog njega ne preporučujemo folije većini pacijenata, međutim postoje i tri sekundarne karakteristike folija koje kvare njihove opšte performanse, a za koje retko znaju i pacijenti koji izričito traže folije. Nijedno od tri neprijatna iznenađenja koja ćemo navesti ne pominje se na sajtovima koji reklamiraju folije, i kada bolje upoznamo pacijente sa svim osobinama folija, mnogi odustaju i odlučuju se za klasične proteze:
Skoro svi pacijenti dolaze u ordinaciju uvereni da folije za ispravljanje zuba izgledaju identično kao providni ritejneri koji se nose posle fiksne proteze, odnosno da su potpuno providne, tako da se letimičnim pogledom uopšte ne može uočiti da pacijent nosi foliju. Međutim, u realnosti nije tako. Na zube se lepe atačmeni koji izgledaju kao mali dugmići u boji zuba, putem kojih folija ostvaruje pritisak na zube. Kada se folija postavlja na zube ti atačmeni proizvode prepoznatljivi klik i takođe čine da se folija skida nešto teže nego što pacijenti misle, posebno ako imaju duge nokte. Iako je atačmen u boji približnoj boji zuba, oni se ipak vide, kao tačkica na svakom zubu.
Kao što smo već napomenuli, iako se folije reklamiraju kao individualizovani tretman, jer ih pacijent sam menja, u kalendaru promene folija koji pacijent dobija zajedno sa svojim setom stoji tačno naznačeno kada treba da poseti svog zubara. To je neophodno jer kako se zubi pomeraju zubar mora da stvara male otvore između zuba, kako bi svaki zub mogao da dođe na svoje mesto. Ovo pravljenje prostora izmedju zuba nije bolno i ne primećuje se da su zubi neznatno suženi, jer su u pitanju uglavnom prostori od 1 do 2 mm, međutim i dalje se radi o zubarskoj intervenciji. Saznanje da su dolasci kod zubara obavezni posebno je razočarenje za naše pacijente iz inostranstva, koji često veruju da mogu doći u Srbiju da dobiju folije povoljnije nego u njihovim zemljama, i potom se vrate kući da sami obave treman.
Pacijenti koji žele folije za ispravljanje zuba često nameravaju što brže da završe sa tretmanom, i u tom smislu imaju pravo, jer tretman folijama može da se završi za 5-7 meseci, dok nošenje fiksne proteze traje najmanje godinu dana. Međutim, ti pacijenti takođe veruju da je nakon tih 7 meseci tretman završen, a to nije istina, jer se retenciona folija nosi noću više godina, barem dve, baš kao kod fiskne proteze. To je neizostavni deo tretmana, kako bi se zubi zadržali u tom položaju i da bi se vremenom fiksirali i ostali stabilni. Ako se ne nosi retenciona folija, zub će se postepeno vratiti u stari položaj, nekada manje a nekada više. Neki pacijenti su revnosni i nose retencione folije i po pet godina, i takvi odgovorni pacijenti su oni kod kojih će tretman uvek uspeti, ali oni su, nažalost, retki. Upravo pacijenti koji žele folije za ispravljanje zuba su obično ti koji ne vole da nose proteze i žele što pre da ih se reše, tako da njima predstavlja poseban šok saznanje da posle tretmana folijama za ispravljanje zuba moraju godinama na spavanju da nose retencione folije. Na sreću, retenciona folija nema atačmene.
Cena folija za ispravljanje zuba zavisi od laboratorije koja izrađuje set folija i kreće se od 800 evra za set folija za jednu vilicu. Nakon testiranja više sistema, mi smo se odlučili za nemačkog proizvođača čije folije koštaju od 1000 do 1500 evra po vilici, a kvalitet tih folija već se dokazao u praksi na preko 50 pacijenata u našoj ordinaciji.
Kao što vidimo, cena je za 30-50% viša od cene fiksne proteze, ali budući da je tretman 40% kraći, u tom smislu se može reći da je cena opravdana. Mali problem nastaje ako pacijent želi folije za ispravljanje zuba na obe vilice istovremeno, jer se može postepeno pojaviti mali otvor bočno u zagrižaju, odnosno prednji zubi će se posle skidanja folija perfektno dodirivati, ali bočni neće (to se uglavnom ne dešava, ali se može dogoditi).
Pacijenti koji se odlučuju za folije za ispravljanje zuba su obično mlade žene kojima cena ne predstavlja problem, a njihova iskustva su uglavnom veoma pozitivna. Međutim, taj uzorak zadovoljnih pacijentkinja čine one dame koje su se odlučile za folije i nakon što smo im objasnili sve mane procesa, one veoma istrajne, što je upravo idealan tip pacijenta za folije. Mnogi pacijenti nakon detaljnog objašnjenja odustanu od folija i odlučuju se za klasične proteze, i naravno kasnije su veoma zadovoljni efektom i rezultatom klasičnih proteza. Pored odlučnosti, upornosti I istrajnosti idealan pacijent za folije treba da poseduje i određenu toleranciju na blagu neprijatnosti. Ko god da je prvi rekao da lepota ponekad boli verovatno se šalio, ali i je i znao da u toj šali ima pomalo istine.