U vreme vanrednog stanja želeli smo da, koliko možemo, skrenemo pažnju naših pratilaca na društvenim mrežama sa vesti o koronavirusu i nagradimo ih što nas prate. Na Instagramu smo pokrenuli mali kviz sa pet pitanja i nagradili ordinacijskim beljenjem zuba učesnicu sa najviše tačnih odgovora. Naša dobitnica Marija bila je jedan od učesnika sa 4 od 5 tačnih odgovora i izabrana je nasumično iz grupe učesnika koji su imali 4 tačna odgovora. Za učesnike koji su zainteresovani gde su pogrešili, pripremili smo kratka objašnjenja.
1. Tečnosti za ispiranje usta preporučuju se i osobama sa potpuno zdravim zubima.
Tačan odgovor: PRIZNAJU SE DA I NE
Ovo je bilo trik pitanje, jer najnovija istraživanja demantuju mnoge pretpostavke o tečnostima za ispiranje usta. Iako ove tečnosti mogu biti uspešne u borbi protiv problema kao što je parodontoza i druga stanja u kojima je potrebno uništiti bakterija na mestima do kojih četkica nije mogla da dođe, istraživanja pokazuju da ove tečnosti u toj meri snižavaju pH vrednost u ustima i ubijaju „dobre bakterije“, da su verovatno kontraproduktivne za osobe sa potpuno zdravim zubima.
Detaljnije možete čitati u ovoj vesti.
2. Vrhunski sportisti imaju lošije zube zbog sportskih pića i energetskih suplemenata koje unose.
Tačan odgovor: DA
I pored pristupa najboljim lekarima i zubarima, vrhunski sportisti veoma često imaju netretirane karijese. Sportisti uzimaju energetska pića, energetske barove, a deo njih i energetske gelove i to veoma često tokom takmičenja, kada dugo nisu u prilici da operu zube. Suva usta tokom sportskih aktivnosti takođe povećavaju šanse za razvoj karijesa, jer je jedna od pitnih funkcija pljuvačke upravo borba protiv karijesa.
Detaljnije možete čitati u ovoj vesti.
3. Gojazne osobe imaju veće šanse da razviju bolesti desni.
Tačan odgovor: DA
Postoji direktna korelacija između gojaznosti i šanse za razvoj bolesti desni – što osoba ima viši indeks telesne mase to su veće šanse za razvoj parodontoze. Lekari tu korelaciju objašnjavaju sklonošću gojaznih usoba ka upalama, pa tako i upalama desni.
Detaljnije možete čitati u ovoj vesti.
4. Proteza nošena u mlađem uzrastu značajno smanjuje šanse za pojavu karijesa kod odraslih.
Tačan odgovor: NE
Dugogodišnje praćenje osoba koju su nosile fiksne proteze pokazalo je da one nisu imale značajno manje problema sa karijesima do 30. godine života u odnosu na osobe koje nisu nosile protezu. Kada su zubi u veoma lošem položaju, šanse za razvoj karijesa su veće, ali većina osoba koje do 13. godine dobiju protezu nema tako velike probleme, već samo blage nepravilnosti. Kasnija pojava karijesa zavisi od brige o zubima, pri čemu su dobro poravnati zubi od pomoći, ali ne presudno.
Detaljnije možete pročitati u ovoj vesti.
5. Čak i u EU zemljama, majke sa troje dece imaju lošije zube od majki sa jednim ili dva deteta.
Tačan odgovor: DA
Što je više porodičnih obaveza, to je manje vremena za higijenu zuba, pa tako i u najbogatijim zemljama majke sa troje dece imaju značajno više problema sa zubima. Istraživanje na nivou EU pokazalo je da dolazak trećeg deteta posebno utične na slobodno vreme kada je treće dete suprotnog pola od prva dva. Kod očeva, međutim, nije primećen isti trend u vezi trećeg deteta. Viši nivo obrazovanja ipak smanjuje šanse za gubitak zuba posle rođenja trećeg deteta, jer obrazovanije osobe nekako nalaze vreme da posete zubara i pored porodičnih obaveza (ili lakše mogu da plate).
Detaljnije možete čitati u ovoj vesti.
Hvala na učešću u kvizu!