Zubni implanti se u današnje vreme nameću kao najbolje rešenje u slučaju nedostatka jednog ili više zuba, uključujući nedostatak svih zuba u vilici. Iako stomatolozi govore odvojeno o krunicama i o implantima, obično se izraz implant koristi zbirno za sva tri dela sistema: krunicu, koja je jedini vidljivi deo implanta; abatment, koji je veza između šrafa i krunice šraf, koji se postavlja u kost. Broj šrafova je obicno manji od broja krunica jer je 4-6 šrafova po vilici dovoljno za držanje svih krunica u vilici.
Potrebno je izvršiti detaljnu analizu stanja svakog pacijenta radi potencijalne ugradnje zubnog implanta. Pažljiva analiza će lekaru i pacijentu pomoći da zajedno naprave detaljan plan terapije ugradnje veštačkog zuba, što je najvažniji aspekt u čitavom implantološko-protetskom procesu.
Plan terapije zubnim implantima podrazumeva da se unapred definiše broj zubnih implanata i zubnih krunica potebnih za rehabilitaciju pacijenta. Najpoželjnije je planirati prvo broj, oblik i položaj zubnih krunica pa tek onda broj i položaj implanata. Ovakav pristup omogućava pacijentu da do detalja isplanira kako će rasporediti svoje vreme i finansije.
Danas pacijenti uglavnom dolaze solidno informisani o zubnim implantima, kao i sa već formulisanim željama za rešavanje njihove situacije. Ako je pacijent siguran da želi implant onda procedure nadokande kosti, vreme ili finansije po pravilu nisu problem, pa je samim tim praktično već određen plan terapije.
Da li pacijent ispunjava uslove za nošenje implanata zavisi od više faktora, što se utvrđuje u nekoliko koraka:
Analiza 3D ortopana: Ako 3D orotpan tj. CBCT snimak pokaže da pacijent podseduje dovoljno vilične kosti za ugradnju zubnog implanta onda je sigurno da je on kandidat za dentalni implant.
Implant i abatment
U slučaju da 3D orotpan pokaže da nema dovoljno vilične kosti menja se plan terapije, jer je onda potrebno pristupiti nadoknadi kosti. Nadoknada nije komplikovan zahvat, međutim nisu svi pacijenti informisani da je nadokanada kosti često potrebna i dešava se da odustanu u ovoj fazi, pre svega jer nisu očekivali dodatne troškove.
U današnje vreme je potrebno voditi računa i o mekim tkivima, jer je dokazano da je uspeh implantskog zahvata veći ako je veća debljina mekog tkiva oko implantata, tako da je u nekim slučajevima potrebno nadoknaditi i meko tkivo pored nadoknade kosti.
Stomatološki pregled: Direktnim pregledom utvrđuje se stanje u usnoj duplji, odnosi među vilicama, prisustvo bruksizma i prisustvo parodontopatije. Uglavnom je potrebno ukloniti meke naslage, kamenac, sanirati karijesne lezije i parodontopatiju pre započinjanja bilo koje zubno-implantne terapije.
Utvrđivanje zdravstvenog stanja: Što je organizam zdraviji, to će bolje da prihvati implante. Bilo koje hronično oboljenje smanjuje šanse za uspeh zubno impalntske terapije, međutim važno je napomenuti da u današnje vreme postoje protokoli kako da se prisutupi uspešnoj ugradnji veštačkog šrafa za svako ozbiljnije oboljenje. Različita oboljenja nisu razlog da se ne preduzme ugradnja implanata, ali dodaju nivo kompleksnosti celoj terapiji.
Razmatranje dodatnih faktora:Pušači imaju manje šanse za uspešnu integraciju implanta, pa se stoga savetuje prestanak pušenja ili se plan terapije menja iz implantološkog rešavanja u druga protetska rešenja. Sve loše navike koje narušavaju zdravlje po pravilu se odražavaju i na šanse za dobar ishod implantske terapije. Kada je reč o starosti pacijenta, životna dob ne igra bitnu ulogu u planu terapije. Važnoj je samo da je pacijent zdrav, pod čime podrazumevamo odsustvo težih oboljenja i loših navika, kao i kretanje svih krvnih parametara u granicama noramale.
Dužina implanta je između 6 i 16 milimetara
Ovde se ponovo moramo osvrnuti na plan trepije. Zašto? Često se dešava da nakon gubitka jednog zuba susedni zubi počnu da se naginju u prazan prostor i može se dogoditi da nije moguće napraviti zubnu krunicu na mestu izgubljenog zuba, iako smo u mogućnosti da ugradimo zubni implant.
Da ne bi došlo do ovakvih nesporazuma važno je sve isplanirati pre same intervencije. Isto važi i ako je izgubljeno više zuba – mora se obratiti pažnja na promene na susednim zubima, promene na susednoj vilici i promene u zagrižaju. Detaljnim pregledom je potrebno sve uočiti i uzeti u obzir, jer ako je pacijnt nekada imao četiri zuba koji su izvađeni, ne znači da je sada u taj prostor moguće ugraditi četiri nove krunice za zube, pri čemu se iz broja potrebnih krunica zaključuje koliko je implanata potrebno za rehabilitaciju pacijenta.