Zubne fasete ili viniri (eng. veneers) su tip nadogranje koji se postavlja samo sa prednje strane zuba, za razliku od krunica koje obavijaju ceo zub. Krunice se takođe mogu postavljati i na implante, dok se fasete postavljaju samo na prirodne zube.
Fasete se koriste u situacijama kada su zubi na broju, zdravi su i relativno su dobro poravnati, ali su neugledni jer su požuteli, okrnjeni ili su nejednake visine. Za vinire se najčešće odlučuju pacijenti koji imaju zdrave zube, a najčešće je reč o osobama u četrdesetim godinama koje su dobro brinule o svojim zubima, ali su zubi izgubili belu boju iz mladosti. Ako je gleđ istanjena zbog protoka vremena, tada beljenje zuba neće dati rezultate kao kod mlađih pacijenata, i za te pacijente fasete za zube su najbolje rešenje. Budući da fasete ne mogu, kao krunice, da isprave nepravilnosti u položaju zuba, ponekad je pre postavljanja fasete potrebno nositi protezu koja će ispraviti zube.
Zubne su fasete idealan stomatološki zahvat, jer podižu estetiku bez smanjivanja zubne supstance. Ipak, u realnosti je stanje pacijenata obično takvo da su zubima potrebe krunice pre nego fasete, jer da bi zub nosio fasetu on mora imati prognozu da će biti stabilan i zdrav godinama unapred, dok je za krunice dovoljan zdrav koren i samo deo zubne supstance. Viniri su u prednosti u odnosu na krunice po tome što je potrebno daleko manje obrusiti zub da bi se postavile fasete za zube nego da bi se postavile krunice. Iako se viniri ne mogu skinuti, odnosno zub se ne može vratiti u prvobitno stanje, oko 90% zuba je nedirnuto kada se postavljaju viniri. Reparacija je veoma laka, a polomljeni viniri mogu se zameniti novim za 30 minuta. Fasete za zube su veoma snažne i takvi problemi se retko dešavaju. Zub koji ima fasetu trajaće najmanje onoliko dugo koliko bi trajao i isti prirodni zub na kome nema fasete, a zub je čak i jači u odnosu na prirodni zub, jer viniri deluju kao ojačanje.
Cena zubnih faseta je 220 evra po faseti, pri čemu se fasete uglavnom postavljaju na 12-14 prednjih zuba po vilici, koji su vidljivi. Osim keramičkih, u upotrebi su i kompozitni viniri. Na zapadu se često koriste kompozitni, jer je cena vinira tako visoka da mnogi pacijenti ne mogu da priušte keramičke. Cena faseta u Srbiji je daleko povoljnija, tako da pacijentima uvek preporučujemo keramičke, koje traju i preko 10 godina, dok kompozitne fasete traju višestruko kraće. Cena keramičkih faseta približna je ceni krunica, iako je krunica masivnija i zahteva veći angažman pri brušenju, jer je za postavljanje fasete potrebna velika preciznost. Vredi pomenuti i još jednu prednost vinira u odnosu na krunice, a to je mogućnost za bolnu reakciju obrušenog zuba na krunicu, što se kod vinira ne događa, jer se zub manje brusi.
Da bi se faseta aplicirala na zub potrebno je brušenje manje od 0.5 milimetara. Iako se često reklamiraju no-prep viniri, istina je da svaka faseta zahteva minimalnu pripremu zuba, i tu nema skoro nikakve razlike između faseta. No-prep viniri reklamiraju se kao proizvod koji je moguće samo zalepiti za zube, bez brušenja, ali to je nemoguće, jer je apliciranje nemoguće bez brušenja. Postoje samo tehnike koje omogućavaju da brušenje bude manje, ali potpuno no-prep viniri ne postoje.
Zubne fasete ili viniri (eng. veneers) su nadogradnja za prirodne, uglavnom zdrave zube, u vidu tankih pločica koje se postavljaju na prednju stranu zuba, radi unapređivanja izgleda, a delimično i funkcije zuba. Fasete su nastale u rano doba Holivuda kao metod za privremeno poboljšavanje izgleda zuba glumaca, a od 90-ih godina prošlog veka, sa dolaskom snažnih kompozitnih materijala, fasete su postale dobar izbor za otklanjanje mnogih nedostataka.
Materijal od koga se izrađuju fasete može biti kompozit ili keramika. Kompozitne fasete ne pružaju iste estetske rezultate kao keramičke fasete, zahtevaju češće korekcije i nemaju dug vek trajanja, dok njihova prednost leži u tome što su lakše i daleko jeftinije za izradu od keramičkih vinira. Sa druge strane, fasete od keramike predstavlajju najsavršenije i estetski najprihvatljivije rešenje za transformaciju izgleda prirodnih zuba, naravno u onim slučajevima kada su fasete rešenje koje predlaže zubar.
Ugradnja faseta po mnogo čemu je slična ugradnji krunica na zdravim zubima. Prvo se kreira model zuba, putem otiska ili 3D skeniranjem, zatim se zubi bruse, najčešće manje od 0.3 milimetra po zubu i potom pacijent dobija privremene fasete dok su stalne na izradi. U slučaju non-prep faseta ili kompozitnih faseta nema perioda nošenja privremenog rešenja jer pacijent odmah dobija fasetu ako je u pitanju kompozit, odnosno odlazi kući posle uzimanja otiska i dolazi na ugradnju kada su non-prep viniri gotovi. Viniri se cementiraju za zube (ili nanose u slojevima ako su kompozitni) i pacijent može normalno da obavlja sve funkcije već od momenta ugradnje.
Cena faseta je za 10% viša u odnosu na bezmetalne krunice, ali je procedura manje invazivna i čuva prirodne zube. Za Hollywood smile uglavnom se koristi 20 faseta.
Da li je moguće ugraditi samo nekoliko faseta na prednjim zubima?
Moguće je ugraditi vinire i na samo jednom zubu, ali iako se boja može prilagoditi prirodnoj boji zuba stomatolozi savetuju, a pacijenti se često i odlučuju da se viniri ugrade na istom broju zuba i na gornjoj i na donjoj vilici.