Proces ugradnje zubnih implanata danas se obavlja sa preko 96% uspeha. Ipak, za pacijente je korisno da se upoznaju sa procesom ugradnje implanata, kako bi bolje rasporedili svoje vreme, svoje finansije i uopšte mirno ušli u ovaj proces. Podsećamo da proces ugradnje implanata može da otpočne tek kada se pokaže da postoji dovoljno vilične kosti i da pacijent nema hronična oboljenja koja bi mogla da predstavljaju prepreku.
Čak i kod potpune bezubosti ova procedura obavlja se brzo, u dve faze, sa tromesečnom pauzom, tokom koje pacijent nosi privremenu protezu ili fiksne plastične privremene mostove, tako da sam implantski zahvat ne utiče na tempo života.
Po izradi detaljnog plana terapije pacijent dobija sve neophodne lekove kao obaveznu pripremu za sam hirurško-implantski zahvat i proces ugradnje titanijumskih šrafova može početi već sutradan. Pre samog zahvata pacijenti potpisuju saglasnost i pristanak na implantološku proceduru. Ako je potrebno vađenje zuba, to će biti obavljeno prvog dana, a ugradnja implanta (šrafova) počeće dva ili tri dana kasnije, kada rane zarastu. Nekada je moguća ugradnja implanata odmah nakon vađenja zuba, dok se nekada preporučuje čekanje i do par meseci, a sve to zavisi od situacije na 3D ortopanu, sa čime će pacijent biti upoznat još tokom prvog pregleda.
Čak i kada znaju da ih niko sem zaposlenih u ordinaciji neće videti bez zuba, pacijentima teže pada svaki trenutak kada nemaju nijedan zub nego što im čak pada vađenje zuba, ugradnja implanata ili brušenje zuba za Hollywood smile. Zbog toga pacijenti žele da se implanti ugrade odmah, kako bi se na njih momentalno postavio privremeni rad. Savremena oprema koju koristimo i tim koji radi sa svakim pacijentom kome se ugrađuju implanti zaslužni su za ugradnju implantata istog dana kada se vade zubi, bilo da je u pitanju vađenje pojedinačnog zuba ili vađenje svih preostalih zuba za ALL ON 6 rad.
Ugradnja implanata odmah po vađenju zuba potrebna je da bi se što pre postavile privremene krunice ili privremeni ALL ON 6 rad. Čim pacijent izađe iz anestezije svi implati su već ugrađeni, čak i kada se postavlja 12 implanata za ALL ON 6 rad.
Zatim se kreće i u izradu privremene zubne proteze, na šta odlazi oko pet dana. Čim pacijent dobije šrafove, moguće je fino podešavanje ove proteze, kako bi ona bila što udobnija. U praksi se pokazalo da je za prvu fazu zubno-implantske intervencije potrebno između 7 i 14 dana. Privremeni zubi nakon vađenja dobijaju se kada se kreira ALL ON 6 rad, ALL ON 4 rad, ili (ređe) kombinovani rad sa krunicama na prirodnim zubima i implantima. Kada se ugrađuju samo jedan ili dva implanta na mestu nedostajućih zuba nema privremenog rada, već se implant prešiva tako da se ne vidi i pacijent tako provodi period do urastanja implanta u kost i dobijanja krunice. Privremeni zubi nakon vađenja mogu se izraditi kada je vađen samo jedna zub u slučaju kada su izvađeni prednji zubi, zbog estetike, a to je najčešće neka vrsta parcijalne plastične proteze, koja se takođe nosi dok implanti ne srastu.
Bez obzira koliko traje ugradnja implanata, odnosno koliko je laka operacija bila, pacijent mora sačekati neko vreme kako bi se implanti potpuno integrisali u viličnu kost, jer tek tada je pacijent spreman za sledeću fazu rada. U naredna četiri meseca pacijent dolazi na kontrole, dok se čeka da šrafovi srastu sa kostima. Ako su ugrađeni implanti koji mogu momentalno da se opterete (Nobel Parallel CC i Implant Direct Legacy), tada pacijenti mogu dobiti privremeni most koji je ušrafljen i nepokretan, što pruža daleko veći komfor nego privremena proteza. Privremna proteza i vađenje zuba su uključeni u cenu, dok se privremeni most doplaćuje.
Rane nastale od vađenja zuba zarastaju potpuno u proseku za pet dana, mada krvarenja više nema već posle 2-3 sata. U slučajevima kada je vađenje zuba bilo komplikovano, kada su korišćeni različiti instrumenti, kada je vađenje korena bilo komplikovano, itd, zarastanje može trajati i do deset dana. Otoci i bol obično ne traju duže od 24 sata. Bez obizra koliko je potrebno da zaraste rana nakon vadjenja zuba, to ne utiče na naredne faze bilo kod zahvata. U slučaju ALL ON 6 zahvata privremeni rad se svakako odmah dobija, dok se kod manjeg broja zuba svakako čeka duže na definitivnu krunicu, dok se implant ne integriše u kost.
Druga faza implantske terapije podrazumeva izradu krunica i postavljanje krunica na implante. Pre izrade krunica veoma je važno definisati njihovu boju, oblik i dužinu, pri čemu se pacijentu pomaže prezentacijom slika različitih tipova i boja krunica drugih pacijenata. Sama izrada krunica na zubnim implantima počinje otvaranjem zubnih implanata i uzimanjem otisaka.
Keramički mostovi koji se postavljaju na implante, ALL ON 4 rad
Ukoliko su preko dentalnih implanata bile postavljene krunice odmah kada se završi proces ugradnje zubnih šrafova, onda se privremene zubne krunice jednostavno skinu, uzme se otisak, a zatim se te privremene krunice vraćaju na zubne implante. Nakon uzimanja otiska u laboratoriji se biraju abatmenti za svaki dentalni implant i nakon obrade abatmenta započinje izrada stalnih zubnih krunica.
Za izradu zubnih krunica potrebno je 7 do 14 dana. Potrebno je uraditi dve do tri probe u razmaku od 7 do 10 dana i u tom periodu moguće je izvršiti finalne korekcije boje i oblika krunica. Sledi definitivno pritezanje abatmenta u zubni implant i cementiranje budućih zubnih krunica, čime se okončava proces ugradnje. Cementiranje svih krunica je proces koji se obavlja tokom jedne seanse i onog momenta kada se poslednja krunica cementira, pacijent je 100% rehabilitovan. Takođe je moguće krunice fiksirati šrafovima umesto cementiranje, o čemu možete čitati u sekciji Vrste zubnih krunica.
Pacijenti često pitaju koliko traje oporavak posle ugradnje implanata, međutim potreban je samo oporavak posle vađenja zuba, dok implant u zubu ne izaziva nikakave smetnje koje bi zahtevale oporavak, osim u veoma retkim slučajevima kada telo reaguje na implanti ili odbacuje implant.
Tokom prvih nekoliko meseci postaće jasno da li su implanti srasli sa vilicom, što je gotovo uvek i slučaj, jer u našoj ordinaciji ne pokušavamo da ugradimo implante kada verujemo da ne postoje uslovi da se implant dobro integriše u kost. Integraciji implanta može umnogome pomoći zdrav način života, kao što je ostavljanje pusenja i korigovanje drugih zdravstvanih problema poput smanjenje holesterola, budući da je mnogo faktora koji utiču na sposobnost krvnih sudova da se koncentrišu oko šrafa. Posle uspešne ugradnje i integracije implanata, pacijent mora pažljivo održavati higijenu oko implanata.
Nakon ugradnje zubnog implanta i njegovog vezivanja za viličnu kost, implanti bi trebalo da imaju doživotni vek trajanja. Međutim, kao i sa zubima koji bi u idealnim uslovima trebalo doživotno da traju, i sa implantima može doći do problema. Ako se održava dobra higijena oko zubnih implanata i uz redovne kontrole, očekuje se da će implant dugoročno (najčešće doživotno) biti stabilan u vilici. Naravno, važno je i opšte zdravlje pacijenta. Na primer, dešava se da u slučaju teže bolesti propadaju kako zdravi zubi, tako i zubni implanti. Interesantan je podatak da su prvi Nobel Biocare implanti ugrađeni jednom pacijentu daleke 1965. godine trajali sve do smrti pacijenta pre nekoliko godina.
Postoji veoma mala šansa da telo odbaci implant odmah po ugrađivanju ili ubrzo po ugrađivanju. U Stomatološkoj ordinacji Cvejanović ugrađujemo preko 1000 implanata godišnje, pri čemu do odbacivanja dolazi u 2-3 slučaja, odnosno šanse su manje od 1%. U slučaju odbacivanja, koristiće se drugi tip implanta i tada su ponovo šanse za uspeh preko 99%. Troškove zamene u ovom slučaju snosi ordinacija.