Iako je finalni izgled Hollywood smile zahvata kod svakog pacijenta veoma sličan, način na koji se Hollywood smile postiže varira od faseta, preko krunica i mostova do implanata, o čemu možete čitati u tekstu koji se bavim samom Hollywood smile procedurom. Gotovo svaki pacijent je kandidat za Hollywood smile, a uslovi koji moraju biti ispunjeni od strane pacijenta, kada je reč o stanju zuba i vilice, kao i spremnosti na određene tipove zahvata zavise od toga na koji će način Hollywood smile efekat biti postignut.
Najčešće pitanje sa kojim se srećemo u ordinaciji glasi: „Doktore, da li mogu fasetama dobiti Hollywood smile?”
Hollywood smile koji se postiže izradom faseta je najmanje zahtevan i invazivan, te shodno tome i najinteresantniji pacijentima. Jer, da budemo iskreni, svi bi želeli da dobiju bele i lepe zube a da se ništa ili jako malo brusi na zubima ali to u praksi nije baš tako i potrebna je znatna edukacija kako bi pacijenti potpuno razumeli prednosti i ograničenja ugradnje faseta.
Hollywood smile, varijanta sa fasetama
Fasete se mogu postaviti na zdravim zubima koji su prosečno dobro raspoređeni i te manje neparavilnosti ne predstavljaju prepreku. Najvažnije je da su svi bočni zubi prisutni jer manjak zuba ili veće nepravilnosti zagrižaja i oblika zuba nije moguće korigovati fasetama već je potrebno ukljuciti i fiksnu protezu, mostove ili implante a nekad i sve pomenute elemente zajedno.
Potrebno je voditi računa i o životnoj dobi pacijenta. U današnje vreme čak i maloletni pacijenati žele da srede osmeh tako da bude perfektan. U tom periodu još nije došlo do završetka rasta i razvoja zuba, mekog tkiva i vilice, te je potrebno sačekati završetak rasta kako bi se pristupilo tako ozbiljnoj proceduri kakva je izrada keramičkih faseta. Ukoliko pacijenti (tj. roditelji) po svaku cenu žele promenu osmeha u tom dobu, preporučujemo kompozitne fasete kao privremeno rešenje.
U situacijama kada nedostaju zubi ili delovi zuba, kada je položaj i oblik zuba nepovoljan, potrebno je u izradu Hollywood smile-a uključiti krunice. One se postavljaju preko celog zuba, kao navlake, za razliku od faseta koje se postavljaju samo na prednje površine zuba u vidu ljuspica. Navlake omogućavaju jednostavnu nadokandu izgubljenih zuba u vidu mostova, što u slučaju faseta nije moguće. Ako nakon analize ortopan snimka i pregleda konstatujemo da će ostati dovoljno zdravih korenova koji mogu da nose navlake i mostove barem od šestice do šestice u obe vilice ugradnja implanata neće biti potrebna.
Izrada Hollywood smile-a uz pomoć navlaka je najzastupljeniji oblik tog zahvata su većini pacijenata potreban upravo krunice. Kod tipičnog pacijenta prisutan je gubitak većeg broja zuba, velike nepravilnosti u obliku i položaju zuba, a često su prisutni i mrtvi zubi tj. endodontski sanirani zubi kojima je takođe potrebna krunica. Često se javljaju i pacijenti koji nose stare navlake koje je potrebno menjati novim, belim krunicama. U slučaju kada su navlake potrebne u jednoj vilici ali u drugoj nisu, onda se može pristupiti izradi navlaka u jednoj vilici a faseta u drugoj.
Da bi Hollywood smile bio uspešno izveden kod pacijenata kod kojih moramo uključiti zubne implante, vema je važno da planiranje i pozicioniranje implanata bude protetski vođeno, tj. da se prvo planira pozicija krunica u odnosu meka i koštana tkiva kao i u odnosu na usne, obraze i celokupnu mimiku. Tek kada se dobro isplanira pozicija krunica, često koriscenjem DSD-a, može se ući u proceduru ugradnje implanata i jasno videti gde je potrebno vršiti nadokandu mekog i tvrdog tkiva ili eventualno uključiti roze keramiku kao vid kamuflaže.
Kod totalne bezubosti, kada se koriste All-on-6 i All-on-4 metode, gubitak kosti i mekog tkiva je često problem za postizanje svršenog Hollywood smile-a, i tu se po pravilu koristi roze keramika jer su defekti kosti i mekog tkiva izraženiji. Pacijenti uglavnom veruju da i kada izgube veći broj zuba mogu ponovo imati osmeh kao iz časopisa, odnosno savršen kontakt krunice i desni, kao kod prirodnih zuba. Međutim, nakon bilo kog vađenja zuba dolazi do momentlanog gubitka kosti i desni, te će automatski buduća krunica na tom mestu biti vidljivija, odnosno “duža” i “ružnija” u očima pacijenta. Ako pacijentu to previše smeta, primeniće se nadoknada kosti ili mekog tkiva ili jednostavno upotrebiti roze keramika.
Više o uslovima koje pacijenti moraju ispuniti da bi dobili implante i da bi imali dobre izgleda da im implanti traju doživotno, pročitajte u sekciji na našem sajtu posvećenom toj temi.